بازدیدکننده سایت به کجا نگاه میکند؟

بازدیدکننده سایت به کجا نگاه میکند؟

تحلیل عملکرد بازدیدکننده سایت

تحقیقات زیادی برای نحوه برخورد بازدیدکننده سایت با محتویات آن صورت گرفته است که یکی از این تحقیقات به بررسی نقاطی که چشم افراد توجه بیشتری به آنها میکند، میپردازد. پس از ورود به سایت، کاربران خیلی سریع و در عرض چند ثانیه صفحات اینترنتی را بررسی میکنند که با آنچه بطور معمول برای مطالعه کتاب یا مجله استفاده می شود تفاوت زیادی دارد.

در یک بررسی علمی مسیر نگاه کاربران، 300 نفر آزمایش شدند که در مجموع هزاران صفحه اینترنتی را مشاهده کردند. عملکرد آنها در مواجهه با صفحات مختلف بعنوان بازدیدکننده سایت، شکل و فرمت مشابهی داشته و تقریبا شبیه به حرف F بوده است. بطور دقیقتر:

  1-  چشم بازدیدکننده سایت در ابتدا حرکتی افقی داشته و بخش بالایی صفحه را بصورت کامل پوشش میدهد.

  2-  پس از آن با یک حرکت عمودی که معمولا در سمت چپ مانیتور است نگاه خود را پایین آورده تا به حرکت افقی دوم برسیم.

  3-  در ادامه نگاه افراد دوباره با حرکتی عمودی به سمت پایین اطلاعات صفحه را بررسی میکند، حرکت چشم در این مرحله کندتر بوده و دقت بیشتری به محتویات میشود.

در نظر داشته باشید که برای کاربران ایرانی این شکل میتواند کمی تغییر کرده و به سمت راست صفحه (به دلیل زبان فارسی) کشیده شود، البته این امر برای کاربرانی صادق است که کمتر بازدیدکننده سایت های خارجی بوده اند.

تصاویر حرارتی ارائه شده در ادامه برای سه سایت مختلف با رنگهای قرمز، زرد و آبی مشخص شده اند. بخش های قرمز بیشترین توجه را به خود جلب میکنند و قسمت های زرد رنگ در رتبه دوم هستند. بخش های آبی به ندرت توسط بازدیدکننده سایت دیده یا خوانده شده اند و بخش های خاکستری هرگز مورد توجه واقع نشدند.
محل هایی که بیشتر مورد توجه بازدیدکننده سایت قرار میگیرند

1-   تصویر اول از راست مربوط به یک نمونه صفحه نتایج جستجوی گوگل است.

2-    تصویر دوم یک صفحه معرفی محصول در فروشگاه اینترنتی است.

3-  تصویر سوم صفحه درباره ما از یک سایت شرکتی است.

بررسی این تصاویر نتایج زیر را بدست میدهد:

*    با اینکه تفاوتهایی وجود دارد ولی در هر سه تصویر میتوان شکل F را مشاهده کرد.

*    در تصویر میانی که مربوط به صفحه محصول است شکل F کمی تغییر کرده و باکس بالا سمت راست که مربوط به قیمت و افزودن به سبد خرید است توجه زیادی به خود جلب کرده است.

*    تصویر مربوط به موتور جستجو نشان میدهد بازدیدکننده سایت توجه ویژه ای به بخش بالایی نتایج داشته و کمتر به بخش پایینی آن دقت میکنند.

استفاده از نتایج بررسی بازدیدکننده سایت

بررسی و تحلیل عملکرد بازدیدکننده سایت این امکان را به ما میدهد تا آنچه از نظر خودمان اهمیت بیشتری دارد را در معرض دید کاربران قرار دهیم، با این رویکرد نکات زیر را به شما پیشنهاد میدهیم:

  *  بازدیدکننده سایت نوشته ها و مطالب را بصورت کامل و دقیق مطالعه نمیکند، خواندن کلمه به کلمه و با دقت در اینترنت جایگاهی ندارد مگر آنکه فرد نیاز ویژه ای به موضوع نوشته داشته باشد.

 *   دو پاراگراف اول متن باید شامل مهمترین نکات بوده و جذابیت لازم را برای تشویق فرد به مطالعه باقی مطلب داشته باشد. بطور معمول افراد کمتری تمام مطلب را مطالعه میکنند.

 *  بازدیدکننده سایت هنگام مطالعه هر خط تنها دو کلمه اول را خوانده و توجه کمتری به کلمه سوم به بعد میکند، در نتیجه استفاده از عنوان برای بخش های مختلف، ارائه اطلاعات با شماره گذاری و لیست و پاراگراف بندی متن میتواند به انتقال سریعتر مفاهیم کمک کند.

با توجه به اینکه بازدیدکننده سایت در اینترنت به شکل متفاوتی مطالب را مطالعه میکنند، شما هم باید به شکل دیگری محتوا را ارائه دهید تا حداکثر بازدهی را از هر بازدیدکننده سایت بهمراه داشته باشد. آنچه از نظر خودتان اهمیت و تاثیر بیشتری بر موفقیت تجارت شما خواهد داشت را در مکانی مناسب یعنی همان جایی که بازدیدکننده سایت به آن نگاه میکند قرار دهید.

...
where-does-the-site-visitor-look
  • design4
  • design4
design7