CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

CDN یا Content Delivery Network که به آن شبکه تحویل محتوا یا شبکه توزیع محتوا گویند باعث می‌شود که بازدیدکنندگان وب‌سایت‌ها اطلاعات هر سایتی را از نزدیک‌ترین سرور به محل زندگی‌شان دریافت کنند و این امر باعث افزایش سرعت لود سایت و بهبود سئو می‌شود.

در این مقاله توضیح خواهیم داد که CDN چیست و در ادامه با مزایا و بهترین تأمین‌کنندگان آن در سال ۲۰۱۹ آشنا خواهیم شد.

CDN به معنای شبکه تحویل محتوا است. همانطور که از نامش پیداست این شبکه شامل گره‌های توزیع شده است که (همچنین سرورهای موقعیت مکانی نامیده می‌شود) به تحویل محتواها (صفحات وب ویدیو، تصویر و غیره) به کاربر نهایی براساس مکان کاربر، سرور مبدأ محتوا و مکان سرور لبه (edge) کمک می‌کند. گره‌های CDN دارای قابلیت‌های ذخیره کردن محتوا هستند و می‌توانند محتوا را از یک موقعیت جغرافیایی نزدیک به کاربر نهایی منتقل کنند. گره‌های CDN در مکان‌های جغرافیایی متعددی توسط تأمین کننده CDN مستقر می‌شوند و می‌توانند در شبکه‌های ISP مختلفی (ارائه دهنده خدمات اینترنت) توزیع شوند.

CDN تمام سرورهای اینترنت در سطح دنیا را پوشش می‌دهد. هنگامی که از این سیستم روی سایت خود استفاده می‌کنید اطلاعات سایت شما روی تمام این سرورها کپی و نگهداری می‌شود و هنگامی که کاربری وارد سایت شما می‌شود محتوای سایت (معمولا اطلاعات ثابت مثل فایل های چندرسانه ای، کدهای CSS و جاوااسکریپت ها) از نزدیک‌ترین سرور لود می‌شود و به طور مسقیم به هاست شما متصل نمی‌شود که انجام این مورد باعث افزایش چشمگیر سرعت سایت شما خواهد شد.

 

 

CDN چگونه کار می‌کند؟
فضای سایبری برای یک کاربر متوسط مفهوم دشواری است. در هر شهری از آمریکا در منزلتان نشسته‌اید و یک درخواست را در موتور جستجو یا یک آدرس وب را در قسمت URL تایپ می‌کنید سپس اینتر را فشار داده و منتظر می مانید.

درخواست شما از یک جای ناشناخته دور دریافت می‌شود. میلیاردها اطلاعات بین سرور مبدأ و کامپیوتر یا موبایل شما توزیع می‌شود. مدیریت این کار با محتوای استاتیک دشوار است. بیشتر صفحات وب شامل صدها عنصر هستند که از متن ساده تا محتوای چندرسانه‌ای تعاملی طبقه‌بندی شده‌اند.

فقط باید استدلال کرد که هرچه به منبع نزدیک‌تر باشید درخواست شما سریع‌تر پردازش می‌شود. درخواست‌ها براساس نزدیکیِ سرور شبکه به کامپیوترِ درخواست دهنده پردازش می‌شوند. با ذخیره‌سازی داده‌ها و انتشار چندین درخواست برای یک اطلاعات یکسان در طول شبکه بجای فقط یک سرور، بار ترافیک متعادل‌تر خواهد شد. این کار باعث می‌شود مشکلات قدیمی مثل بارهای کُند صفحه، بروزرهای خراب و اختلال در خدمات برطرف شوند.

 

مزایای CDN
شرکت‌هایی که به طور روزانه شاهد ترافیک سنگینی در وب‌سایتشان هستند می‌توانند از CDN استفاده کنند. وقتی کاربران زیادی به طور همزمان به یک صفحه وب و یک محتوای خاص مثل ویدیو دسترسی پیدا می‌کنند، CDN باعث می‌شود این محتوا بدون تأخیر به هریک از آن‌ها ارسال گردد. در اینجا تعدادی از مزایای کاربرد CDN برای وب‌سایت را ملاحظه می‌کنید:

۱.بار سرور کاهش پیدا می‌کند
در نتیجه استقرار استراتژیک سرورها که به منزله ستون فقرات شبکه تلقی می‌شوند شرکت‌ها می‌توانند ظرفیت و تعداد کاربران همزمان را افزایش دهند. اساسأ محتوا در طول چندین سرور توزیع می‌شود بجای اینکه فقط در یک سرور اختصاصی بارگذاری شود.

۲.تحویل محتوا سریع‌تر انجام خواهد شد
به دلیل قابلیت اطمینان بالاتر اپراتورها می‌توانند محتوای باکیفیت را با درجه بالایی از خدمات، بارهای کمتر سرور شبکه و در نتیجه هزینه کمتر تحویل دهند. علاوه بر آن، jQuery در همه جای شبکه حضور دارد. ممکن است کسی که از یک صفحه خاص بازدید می‌کند قبلأ این کار را با استفاده از CDN گوگل انجام می‌داد. بنابراین فایل قبلأ توسط بروزر ذخیره شده و نیازی نیست که کاربر آن را دوباره دانلود کند.

۳.بخش‌بندی مخاطبان آسان‌تر می‌شود
CDNها می‌توانند محتواهای مختلف را با توجه به نوع دستگاهِ درخواست کننده خدمات به کاربران گوناگون تحویل دهند. آن‌ها قادر به تشخیص نوع دستگاه‌های موبایل هستند و می‌توانند یک نسخه از محتوا مختص دستگاه را تحویل دهند.

۴.تأخیر شبکه و از بین رفتن بسته کاهش می‌یابد
کاربران نهایی با تأخیر کمتر و کیفیت جریان بیشتری مواجه می‌شوند. بنابراین کاربران CDN می‌توانند محتوای باکیفیت‌تری را همراه با خدمات باکیفیت‌تر، هزینه‌های کمتر و بار کمتر شبکه تحویل دهند.

۵.در دسترس بودن بیشتر شده و تحلیل کاربرد بهتر انجام می‌شود
CDNها سرمایه‌ها را به سرورهای اصلی، فالبک و لبه که به طور استراتژیک مستقر شده‌اند توزیع می‌کنند.

CDNها می‌توانند تحویل محتوا و بار شبکه را بهتر کنترل کنند. آن‌ها می‌توانند ظرفیت در هر مشتری را بهینه‌سازی کنند، بار و آمار زمان واقعی را بهتر نمایش دهند، نشان دهند کدام سرمایه‌ها معروف هستند، مناطق فعال را نمایش دهند و جزئیات دقیقِ مرور بازدید مشتریان را گزارش دهند. CDNها می‌توانند دسترسیِ 100% را تأمین کنند، حتی با وجود قطع برق، شبکه یا سخت‌افزار.

۶.ذخیره‌سازی و امنیت
CDNها ظرفیت ذخیره‌سازی محتواهایی مثل ویدیو که سازمان‌ها به آن نیاز دارند و همچنین عملیات آرشیو و خدمات پشتیبانی داده پیشرفته را تأمین می‌کنند. CDNها می‌توانند از طریق مدیریت حقوق دیجیتال امنیت محتوا را فراهم کنند و از طریق احراز هویت کاربر دسترسی را محدود سازند.

 

بهترین تأمین‌کنندگان CDN در سال ۲۰۱۹ برای افزایش سرعت وب‌سایت‌ها

۱.Cloudflare


خدمات تحویل محتوای آمریکاییِ بسیار معروف درواقع یک DCN با یکی از بهترین برنامه‌های رایگان در Cloudflare است که هم سهولت استفاده را به کاربرانِ تازه‌کار ارائه می‌دهد و هم دارای ویژگی‌های تخصصی و کاربردپذیری بالایی در کنار ارائه هاست ابری است.

راه‌اندازی آن آسان است و هیچ نیازی به ویرایش کدتان ندارید. فقط باید نیم‌سرورهای (nameservers DNS) را بروزرسانی کنید تا بتوانید از Cloudflare و خدمات آن در محتوای ذخیره شده استفاده کنید. اما کاربردهای خیلی بیشتری وجود دارد. فیلترینگ وب می‌تواند ربات‌ها را فیلتر کند، هرزنامه محتوا را محدود کند، شما را در برابر هکرها ایمن نگه دارد یا حملات DDoS را تشخیص و کاهش دهد. بهینه‌سازی‌های تصویر هوشمند می‌توانند اندازه‌های فایل تصویری را تا 35% کاهش دهند و سرعت را بیشتر بهبود ببخشند. پشتیبانی گسترده‌ای برای IPv6، HTTP/2 و SPDY (قوانین صفحات هوشمند برای کمک به دستکاری ترافیک) وجود دارد و REST API توسعه‌دهندگان را قادر می‌سازد تا عملکرد سرویس را به طور کامل کنترل کنند.

 

۲.Fastly


Fastly یک CDN سنگین وزن با قابلیت تنظیم در دنیا است که می‌تواند سرعت بالا و قابلیت تنظیم خارق‌العاده‌ای را عرضه کند و راه‌اندازی آن به طور ماهرانه انجام می‌شود. Fastly فوت و فن‌های CDN را برای سازمان‌های خیلی بزرگ مثل Spotify و Reddit فراهم می‌کند و شرکت نیز می‌تواند عملکرد بسیار سریعی داشته باشد. براساس رتبه‌بندی‌های CDNPerf، Fastly دومین CDN سریع در انگلیس است و سرعت آن در سراسر دنیا بسیار خوب است. هرچند شاید قوی‌ترین نکته‌ Fastly میزان قابلیت تنظیم خدمات آن باشد. برای مثال، پشتیبانی‌های متعددی برای انواع مختلف ویدیو و کنترل‌های بیشماری برای دستکاری هدرهای HTTP انجام می‌شود.

 

۳.KeyCDN


KeyCDN یک سرویس باارزش با هزینه‌های ترافیک پایین،  گواهینامه SSL رایگان و راه‌اندازی آسان است اما عملکرد آن بهترین نیست. keyCDN یک CDN آسان است که برای کاربران مبتدی گزینه خوبی است. راه‌اندازی آن بسیار ساده است. با آدرس ایمیلتان ثبت نام کنید، سپس فورأ 25 گیگابایت دریافت می‌کنید بدون اینکه به جزئیات پرداخت نیاز باشد. یک داشبورد وبِ به خوبی طراحی شده شما را قادر می‌سازد تا با حداقل میزان کلیک کارتان را انجام دهید و راهنماهایی برای تکمیل خدمات با WordPress و برنامه‌های کاربردی دیگر وجود دارد. این نکته حائز اهمیت است که از در اواخر نوامبر سال 2018، KeyCDN به طور کامل از IPv6 پشتیبانی می‌کند. کاربران باتجربه‌تر می‌توانند از گزینه‌هایی مثل Origin Shield بهره ببرند – این گزینه شما را قادر می‌سازد تا یک سرور KeyCDN را به عنوان منبع بروزرسانی مشخص کنید، این کار بار سرور را کاهش می‌دهد. می‌توانید هدرها، حافظه نهان یا کوکی‌های نواری را دستکاری کنید یا یک robots.txt را راه‌اندازی کنید. وقتی خدمات در حال اجرا است مجموعه‌ای از ابزار گزارش‌دهی این امکان را فراهم می‌کنند که عملکرد CDN در زمان واقعی نزدیک ملاحظه شود. همچنین تمام مشتریان به ویژگی پردازش تصویر دسترسی دارند که برای بهینه‌سازی تصویر فوق‌العاده است.

 

۴.MetaCDN


Cloudfront، Fastly و EdgeCast همگی در یک CDN بسته‌بندی شده‌اند که MetaCDN نامیده می‌شود. MetaCDN عملکرد بالا و سهولت کاربرد را ارائه می‌دهد اما فاقد گزینه‌های پیکره‌بندی است. MetaCDN یک شرکت استرالیایی است که CDNهای Cloudfront، Fastly و EdgeCast آمازون را در یک سرویس پرسرعت عرضه می‌کند. چرا؟ همه چیز به عملکرد مربوط می‌شود. وقتی یک بازدیدکننده به سایتتان دسترسی پیدا می‌کند MetaCDN سه شبکه و بیش از 120 مکان دارد که باید از میان آن‌ها انتخاب کند. به عبارت دیگر، احتمال اینکه هر بازدیدکننده یک سرور در نزدیکی آن‌ها داشته باشد خیلی بیشتر است. این مسئله بسیار حائز اهمیت است زیرا هر CDN بهترین عملکرد را در نواحی مختلف عرضه می‌کند. برای مثال، EdgeCast رتبه بالایی در آمریکای شمالی کسب کرده اما Fastly در انگلیس سریع‌تر است. MetaCDN بهترین شبکه را به طور خودکار برای هر مکانِ بازدیدکننده انتخاب می‌کند و بهترین‌های دنیا را به شما عرضه می‌کند.

 

۵.StackPath


StackPath یک CDN کاربردوست با ویژگی‌های امنیتی بهبود یافته‌ای است که دارای راه‌اندازی آسان و ویژگی‌های امنیتی قدرتمند است اما فاقد مکان‌هایی در خارج از اروپا و آمریکا می‌باشد.

این تأمین‌کننده  CDN عمدتأ بر غرب تمرکز کرده و دارای 14 نقطه دسترسی (PoPs) در آمریکای شمالی و 9 نقطه در اروپا است. فقط پنج PoPs در آسیا و دو عدد در استرالیا و آمریکای جنوبی (برزیل) وجود دارد. StackPath کاربردوست است و با یک کنسول وب ساده کامل می‌شود تا تنظیماتتان را مدیریت کند و اگر با مشکل مواجه شدید پشتیبانی بسیار کارآمدی از طریق لایو چت یا تلفن ارائه می‌شود. عملکرد آن در آمریکا، انگلیس و اروپا خوب است اما هرچه فاصله‌تان بیشتر می‌شود همه چیز کمی متفاوت می‌شود که با توجه به تمرکزِ StackPath بر ملل غربی تعجبی ندارد.

 

۶.MaxCDN

MaxCDN


MaxCDN یک سرویس فوق‌العاده برای تازه‌کارهای CDN در سراسر دنیا است که دارای راه‌اندازی آسان و ارزش مالی خوبی است اما مکان‌های آسیایی باید هزینه بیشتری را پرداخت کنند. درحال حاضر مالک اصلی MaxCDN، StackPath است (CDN که درمورد قبلی به آن اشاره کردیم) اما خدمات مستقلی را ارائه می‌دهد که برای تازه کارها بسیار مناسب است. شما پشتیبانیِ 24/7 tech را با پاسخ‌های سریعی دریافت می‌کنید و راه‌اندازی و استفاده از آن آسان است. برخلاف برخی از خدمات پیشرفته‌تر، با تنظیمات خیلی زیادی مواجه نمی‌شوید اما در رابطه با کاربردوستی نباید چندان تعجب نکنید.

 

۷.CouldFront آمازون

CouldFront


CloudFront آمازون یک CDN قدرتمند با قیمت مطلوب است که دارای ویژگی‌های پیشرفته بیشمار و قابلیت تنظیم بالا است اما برای پشتیبانی از تکنولوژی باید هزینه‌های بیشتری را پرداخت کنید. CloudFront آمازون یک وجه CDN از AWS (خدمات وب آمازون) است، بنابراین بخشی از یک عملیات سنگین وزن می‌باشد. درواقع CloudFront ویژگی‌های پیشرفته‌ای را عرضه می‌کند و می‌توانید همه چیز را شخصی‌سازی کنید، مثل فشرده‌سازی GZip خودکار برای بهتر کردن سرعت.

یک نقطه قوت دیگر در اینجا تحلیل عمقی است که جزئیاتی از نوع دستگاه بازدیدکنندگان، OS و غیره ارائه می‌کند. همچنین توانایی تنظیم هشدارها وجود دارد، یعنی وقتی کاربرد انتقال داده به بالاتر از یک سطح خاص برسد به شما هشدار داده می شود.

 

۸.Azure CDN مایکروسافت

Azure CDN


Azure CDN یک CDN قابل تنظیم برای کسانی است که به کار با مایکروسافت نیاز دارند. این CDN دارای مکان‌های متعدد و عملکرد بهتر از حد متوسط است اما چندان کاربردوست نیست. همانطور که می‌دانید Microsoft Azure یک منبع بزرگ و قدیمی از ابزار ابریِ ادغام شده برای ساخت و مدیریت برنامه‌های کاربردی و خدمات با دامنه بالایی از پوشش‌دهی است، از جمله عرضه CDN که در اینجا بر آن تأکید داریم. توجه داشته باشید که این برنامه از سرورهای لبه مایکروسافت استفاده نمی‌‍کند، اما سه برنامه دیگر از شبکه‌های دیگر CDN استفاده می‌کنند: Standard Akamai، Standard Verizon و Premium Verizon. برای بحث کامل درمورد این برنامه‌های مختلف در مرور خدمات CDN مایکروسافت، به لینک زیر مراجعه کنید اما در اینجا کفایت می‌کند که بگوییم از لحاظ قیمت، ارزان‌ترین CDN در دنیا نیست. هنوز کسانی که می‌خواهند با تکنولوژی‌ها و خدمات دیگر مایکروسافت در ارتباط باشند به راحتی این هزینه را پرداخت می‌کنند.

 

۹.CDN77


یک خدمات دیگر با کاربرد آسان و قیمت پایین CDN77 می‌باشد که دارای هزینه مطلوب و گواهی SSL رایگان است اما فاقد تنظیمات پیشرفته زیاد است و عملکرد آن چندان عالی نیست. CDN77 از شهرت زیادی در بازی تحویل محتوا برخوردار است و مشتریان معروفی در آن ثبت نام کرده‌اند مثل آژانس فضایی اروپایی. CDN77 دارای یک شبکه CDN گسترده با 35 مرکز داده در سراسر دنیا است که بسیاری از آن‌ها در اروپا و آمریکا مستقرند اما مکان‌هایی در آمریکای جنوبی، آسیا و یک مکان در استرالیا نیز وجود دارد. رابط کنسول وب بسیار ساد است و اختلالات را به حداقل می‌رساند تا به یک CDN کاربردوست برای تازه‌کارها در دنیای CDN تبدیل شود. نقطه ضعف آن این است که مقدار زیادی گزینه وجود ندارد اما می‌توانید سرعت تنظیمات مختلف را افزایش دهید.

 

۱۰.Leaseweb

Leaseweb


شرکت Leaseweb علاوه بر ارائع سرور اختصاصی و سرور مجازی، یک CDN سطح بالا برای کاربران تجاری است که دارای ویژگی‌های مختلف و گزارشات و آمار دقیقی است اما گران قیمت است و سریع‌ترین خدمات ممکن را ارائه نمی‌دهد. اگر به یک CDN قدرتمند نیاز دارید، Leaseweb را امتحان کنید. Leaseweb عملیات در سطح شرکتی ارائه می‌دهد و هنوز برای کاربران تجاری منظم گزینه مناسبی است – البته یکی از مشکلاتش قیمت گران آن است. قیمت‌گذاری از 113 دلار (88 پوند، 99 یورو) در ماه برای یک برنامه در سطح ورود با 2TB داده مجاز شروع می‌شود. خبر خوب این است که حتی با این اشتراک «پایه» می‌توانید تمام امنیت و ویژگی‌های CDN را همانند برنامه‌های تشکیلات مهم و سنگین وزن دریافت کنید. این ویژگی‌ها عبارتند از یک کنسول با طراحی هوشمند برای نظارت بر نیازهای CDN تان، تنظیمات و ترفندهای خاص و بسیاری از گزینه‌هایی که از خدمات متوسط دریافت نمی‌کنید (مثل توانایی تنظیم هدر کنترل حافظه نهان یا تعیین مدت زمان ذخیره‌سازی پاسخ ۴۰۴)

 

...
what-is-cdn-and-what-is-its-use
  • design4
  • design4
design7