اطلاعات “درباره ما” شامل چه چیزهایست؟

اطلاعات “درباره ما” شامل چه چیزهایست؟

اهمیت صفحه درباره ما

صفحه "درباره ما" یکی از اجزای حیاتی یک وبسایت است که ممکن است در طراحی و محتوای آن کوتاهی شود. زمانی که بازدیدکننده قصد ارتباط با شما یا درک بیشتری از شرکت شما را دارد، به مرور به اهمیت این صفحه پی خواهد برد. غالباً در سایت‌های ایرانی، به نادرستی به این بخش توجه شده و یا محتواهای طولانی و بی‌ معنی یا مطالب کوتاه و ناقص قرار داده می‌شود که می‌تواند اعتبار شما را به خطر بیندازد. یک صفحه "درباره ما" کیفیت محتوا، شفافیت، و قدرت گفتار در ارائه اطلاعات در مورد شرکت یا وبسایت شما را تعیین می‌کند. زمانی که کاربران به دنبال خدمات یا محصولات شما هستند، صفحه "درباره ما" به عنوان یک نقطه شروع برای درک بهتر از مشخصات شرکت، تاریخچه، ارزش‌ها، و اهداف شما عمل می‌کند. به همین دلیل، در زمان تولید و طراحی سایت توجه به طراحی و محتوای این صفحه نقش حیاتی در ایجاد اعتماد و ارتقاء تبادلات تجاری با کاربران دارد.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج در طراحی صفحه تماس با ما

از این پس در این مقاله، به بررسی اهمیت صفحه "درباره ما" و نکات کلیدی برای تولید محتوای جذاب و مؤثر در این بخش خواهیم پرداخت. بعنوان طراح سایت یا صاحب شرکت تمرکز ما بیشتر بر روی صفحات داخلی سایت و ارائه بهتر محصولات است و این امر موجب کاهش توجه به بخش های اصلی مانند صفحه درباره ما و تماس با ما خواهد شد. در دنیای تجارت امروز، تمرکز بر روی بهبود و ارتقاء صفحات داخلی سایت و ارائه بهتر محصولات امری اساسی و حیاتی است. اما باید به این نکته توجه کرد که این تمرکز بر صفحات داخلی نباید منجر به کاهش توجه به بخش‌های اصلی مانند "درباره ما" و "تماس با ما" شود. این بخش‌ها، بیشتر از یک مجرد توضیح درباره شرکت نیستند؛ بلکه نقش اساسی در ارتقاء شناخت و ارتباط با مخاطبان دارند.
برخوردهای موفق برندها و شرکت‌های بزرگ از ایجاد احساس شناخت و ارتباط مستقیم با مشتریان بی‌تردید برمی‌آید. برندهای معتبر مثل اپل و گوگل به خوانندگان خود فراتر از محصولاتی که ارائه می‌دهند، یک داستان می‌گویند. آشنایی با زندگینامه و ارتباط شناخته شده با شخصیت‌های اصلی این شرکت‌ها، ارتقاء معنایی در ذهن مشتریان را ایجاد کرده است. بنابراین، در حالی که بهبود و ارتقاء صفحات داخلی بسیار اهمیت دارد، اهمیت ایجاد یک صفحه "درباره ما" محتوم به ارتقاء ارتباطات شناختی و ایجاد احساس شناخت متقابل با مخاطبان است. این تعادل در تمرکز واجب است تا یک تجربه یکپارچه و جذاب برای مخاطبان فراهم شود.
چرا شرکت‌های بزرگ توجه ویژه‌ای به ارتباط دوطرفه با مشتریان در طراحی وب‌سایت دارند؟
شرکت‌های بزرگ به دلیل اهمیت استراتژی‌های ارتباطی با مشتریان، توجه ویژه‌ای به طراحی وب‌سایت خود دارند. ارتباط دوطرفه و موثر با مشتریان نقش بسیار اساسی در ایجاد ارتباطات مستدام و افزایش اعتبار شرکت دارد. این ارتباطات بر اساس اشتراک ارزش‌ها، دیدگاه‌ها، و اهداف مشتریان و شرکت تشکیل می‌شوند و باعث تقویت ارتباطات بلندمدت و ارائه خدمات بهتر می‌شوند.
ایجاد شناخت از شرکت شما به چه شکلی قابل انجام است؟
ایجاد شناخت از شرکت شما به وسیله طراحی وب‌سایت معتبر و محتوای موثر امکان‌پذیر است. صفحه "درباره ما" یکی از ابزارهای قدرتمند برای ارتباط مستقیم با مشتریان است. در این صفحه، شما می‌توانید داستان شرکت خود را بازگو کنید، ارزش‌ها، ماموریت، و تاریخچه را به اشتراک بگذارید و ارتباطی انسانی و صمیمی با مخاطبان خود ایجاد کنید.

5 نکته حیاتی در نوشتن صفحه درباره ما 

۱. شناسایی هدف و نیاز مشتریان
وارد شدن افراد به سایت شما دارای دلایل گوناگونی است، وظیفه‌ی اساسی شما به عنوان صاحب کسب و کار یا فرد مسئول، شناسایی نیازها و هدف‌های آنهاست. به عنوان مثال، در بررسی یک طراح، مشتریان اغلب به دنبال مواردی مانند مشاهده نمونه کارها، آشنایی با نرم‌افزارهای استفاده شده، و سابقه‌ی فعالیت یک طراح می‌باشند. 
مهمترین نکته برای مشتریان این است که یک طراح دارای مدرک دانشگاهی معتبر، نمونه‌کارهایی کیفی و خلاقیت کافی باشد. بنابراین، صفحه درباره ما یا درباره شرکت به عنوان بهترین مکان برای ارائه این اطلاعات می‌پردازد. اگر به عنوان یک فریلنسر در زمینه‌های هنری و تخصصی فعالیت می‌کنید، صفحه درباره ما بیشتر از یک معرفی شرکت است، بلکه تمرکز بر تخصص و تجربه شما از نظر تحصیلی و کاری می‌باشد. در این صفحه، می‌توانید به دلیل شما برای پروژه‌های هنری و تخصصی منحصر به فرد بودن اشاره کنید و تخصص‌ها و تجربیات خود را به دقت معرفی کنید. با این اطلاعات، شما می‌توانید با بهترین شکل ممکن به نیازها و هدف‌های مشتریان پاسخ دهید و ارتباط موثری را ایجاد کنید.
۲. ادبیات مناسب برای متن درباره ما
استفاده از ادبیات مناسب برای صفحه درباره ما و ایجاد ارتباط موثر با مشتریان نیاز به شناخت دقیقی از گروه مخاطب و زمینه فعالیت شرکت دارد. این امر به شما کمک می‌کند تا با استفاده از کلمات و اسلوب‌های مناسب، شناخت نسبی و اعتماد مشتریان را ایجاد کنید.
به عنوان مثال، اگر شما وارد کننده تجهیزات فنی و مهندسی هستید، معرفی شرکت‌های همکار، ارائه گواهی معتبر نمایندگی، توضیح در مورد محیط کاری و ذکر تعداد کارمندان شرکت در صفحه درباره ما می‌تواند به عنوان یک موجودیت معتبر در نظر مشتریان قرار گیرد. در این حالت، ادبیات صفحه باید به شکل کاملاً رسمی و حرفه‌ای باشد.
در مقابل، برای یک نویسنده یا متخصص تولید محتوا، رعایت استانداردهای نگارشی و حفظ امضای نویسندگی در متن صفحه درباره ما اهمیت زیادی دارد. در این حالت، ادبیات باید به شیوه‌ای خلاقانه و شخصیت‌دار نگاشته شود تا با شناختن نسبی نویسنده، مشتریان احساس ارتباط نزدیک‌تری با شرکت کنند.
به این ترتیب، انتخاب ادبیات مناسب بر اساس خصوصیات مخاطب و محتوای صفحه می‌تواند به ایجاد تأثیرگذاری بیشتر در مخاطبان کمک کند.
۳. عدم درج تبلیغات در صفحه درباره ما 
صفحه درباره ما محلی برای معرفی خود و ارتباط بهتر با مشتریان است. در این بخش نباید به معرفی محصولات خود و ارزش های آنها بپردازید بلکه از این فضا برای معرفی اهداف و سیاست های کلی شرکت استفاده کنید، اجازه دهید تا افراد با مطالعه صفحه درباره ما تا حد بیشتری با شما و تفاوت های اساسی شرکتتان با سایر رقبا آشنا شوند. به این فکر کنید که مزیت رقابتی شما در مقایسه با سایر کسانی که در این حوزه فعالیت میکنند چیست و در این صفحه علاوه بر معرفی شرکت، اهداف و چشم انداز خود را برای مخاطبین روشن کنید.
۴. استفاده از تصاویر شرکت و پرسنل
برای بهتر بیان داستان شما یا شرکتتان، می‌توانید از تصاویر مناسب بهره ببرید. ارائه عکس‌هایی از محیط شرکت و کارخانه، همایش‌ها و نمایشگاه‌هایی که در آنها فعالیت داشته‌اید، یا حتی عکس‌های پرسنل و مدیران شرکت در صفحه "درباره ما" می‌تواند تأثیر زیادی بر ایجاد ارتباط و شناخت داشته باشد.
استفاده از تصاویر بستگی مستقیم به نوع مخاطب و هدف کسب و کار شما دارد. به عنوان مثال، برای یک فروشگاه آنلاین، تصاویر مربوط به محیط کاری در بخش‌های پشتیبانی و ارسال می‌تواند اهمیت بیشتری برای کاربران داشته باشد. در حالی‌که برای یک آژانس تبلیغاتی، مناسب است از تصاویر مربوط به نیروهای خلاق و کارشناسان مطرح در این صفحه استفاده شود.
توجه به کیفیت تصاویر و رعایت تکنیک‌های حرفه‌ای عکاسی نقش مهمی در برقراری ارتباط با مخاطبان دارد. اگر خودتان عکاس خوبی نیستید، پیشنهاد می‌شود از خدمات عکاسی حرفه‌ای مانند Kadro استفاده کنید. 
۵. بستری مناسب برای معرفی مشتریان برگزیده شرکت
صفحه "درباره ما" یا "درباره شرکت" مکان مناسبی برای معرفی مشتریان برگزیده شما و نظرات آنها در مورد شرکت یا سایت شما است. از مشتریان خود بخواهید که نظر خود را در چند سطر کوتاه درباره شرکت شما و نحوه ارائه خدمات بنویسند و بخش ویژه ای در صفحه "درباره ما" به آن اختصاص دهید. همچنین با معرفی همکاران تجاری و مشتریان شناخته شده در صفحه "درباره ما"، به راحتی می‌توانید اعتماد افراد جدید را جلب کنید. این نحوه معرفی شرکت زمانی ارزشمند است که کسب و کار شما از جنس B2B باشد، به عبارت دیگر مشتریان شما شرکت‌ها یا سازمان‌ها هستند.

سه نوع از طراحی صفحه درباره ما

۱. سایت شخصی
صفحه "درباره ما" در سایت آقای Justin Delabar یک نمونه ایده‌آل برای طراحی صفحه درباره ما برای سایت‌های شخصی مانند وبلاگ نویسان یا طراحان گرافیکی است. با متن کوتاه، اطلاعات شخصی، تصویر شخصی، لوگو همکاران و نقل قول از مشتریان، این صفحه زیبا و کارآمد با هم آمیخته شده و به بازدیدکننده یک تجربه یادگیری متنوع فراهم می‌کند.
۲. سایت شرکت‌های کوچک
سایت paravelinc با استفاده از تصاویر گروه، نمونه‌کارها، و اطلاعات همایش‌ها، نمونه‌ای مناسب از طراحی صفحه درباره ما برای شرکت‌های کوچک و خدماتی ارائه داده است. این صفحه باعث برقراری ارتباط فوری با کاربران می‌شود و اطمینان از کیفیت خدمات ارائه شده را افزایش می‌دهد.
۳. سایت شرکت‌های بزرگ و کارخانجات
در سایت B-Reel، توجه به محتوا و اولین پاراگراف با بیان اهداف و اساسنامه شرکت، یک نمونه فوق‌العاده برای طراحی صفحه درباره ما برای شرکت‌های بزرگ و کارخانجات است. با استفاده از تصاویر تیم و نشان دادن همبستگی، این صفحه اعتماد و تعهد شرکت را به خوبی نشان می‌دهد.

...
what-does-the-about-us-page-include
  • design4
  • design4
design7