تفاوت اندروید با ios

تفاوت اندروید با ios


رقابت میان شرکت های گوگل و اپل در ارائه بهترین سیستم عامل بسیار جدی است، به اینگونه که از دید هردو شرکت دیگری تهدید محسوب می گردد. شرکت های معروفی که در ساخت گوشی های خود از اندروید استفاده می نمایند را می توان سامسونگ، شیائومیی و هواوی نام برد که در مقابل شرکت اپل با محصولی به نام آیفون قرار می گیرند، در بازار خرید و فروش این شرکت ها مدام از یک دیگر سبقت می گیرند که در حال حاضر سامسونگ و اپل در مقابل هم قرار دارند. باید توجه داشته باشیم که کدام سیستم عامل کیفیت بالاتری دارد و در ازای هزینه انتخاب کدام یک مقرون به صرفه تر است، در نظر سنجی هایی که سایت های مختلف در این خصوص اعلام می کنند معمولاً سادگی استفاده از اندروید بیشتر به چشم می آید ولی این دید جامعی نخواهد بود. کاربری که انتخاب خود را ios قرار می دهد بدون شک تنها انتخاب او دستگاه های آیفون می باشد که امکانات منحصر بفرد همچون مقاومت در مقابل آب و .... را تجربه می نماید، در مقابل طرفداران اندروید با گستردگی فراوانی از لحاظ دستگاه و شرکت مواجه خواهند بود و با طرح ها و امکانات مختلف روبرو می شوند.

 

تفاوت های این دو سیستم عامل را به اختصار در چند مورد بررسی می نماییم : 

1.    بررسی هماهنگی نرم افزار با سخت افزار:

در گوشی های iPhone سیستم عامل iOS به یک صورت می باشد البته در نوع قرار گیری برخی دکمه ها همچون Home و Power تغییراتی بوجود آمده است، در حالی که بدلیل هسته باز Android تفاوت های فراوانی در نوع طراحی رابط های گرافیکی/کاربری و حتی نرم افزاری در دستگاه های شرکت های مختلف دیده می شود. 

2.    رابط کاربریiOS :

از لحاظ ساذگی در بالاترین رتبه قرار دارد، افرادی همچون کودکان و اشخاصی که از تکنولوژی دور می باشند نیز به راحتی می توانند از آن استفاده کنند. البته در نسخه های جدید همچون 8، سیستم عامل iOS با شعار زیبایی در کمال سادگی به کاربران ارائه شده است. در سیستم عامل اندروید کارایی و انعطاف پذیری رابط کاربری معمولاً از سادگی آن بیشتر مورد توجه قرار می گیرد و همین باعث افزایش استفاده از آن در گوشی های شرکت های مختلف می باشد. 

3.    انتقال اطلاعات و دسترسی سریع :

انتقال اطلاعات و تبادل داده های سیستم عامل اندروید به مراتب از iOS آسانتر و سریعتر انجام می گردد، این قابلیت آسیب پذیری اندروید در مقابل فایل های مخرب و ویروس ها را نیز افزایش داده است ولی با توجه به اینکه اتصال iOS از طریق نرم افزار iTunes انجام می گیرد امنیت ارتباطی آن بالاتر خواهد بود.

4.    شخصی سازی :

در ابتدا شخصی سازی در iOS و استفاده از اپ استور نیازمند یک اپل آی دی می باشد ولی در اندروید اتصال به گوگل پلی استور از طریق ایمیل کاربر انجام می گردد، در این خصوص می توان گفت که iOS با یک کد مشخص نسبت به اطلاعات ایمیل در اندروید شخصی سازی بهتری ارائه می نماید. 

5.    سهولت در استفاده :

پیچیدگی بالا در اندروید و تنظیمات داخلی و عناوین سخت باعث بالا بودن سن کاربران استفاده کننده از آن گردیده است، ولی سادگی و رابط کاربری راحت همه نسخه های iOS باعث محبوبیت آن در میان تمامی سنین شده است. 

6.    برنامه های کاربردی و سیستم اصلی :

شرکت های اپل و گوگل برنامه ها و بازی های فراوانی را در اختیار کاربران قرار داده اند، این باعث آن شده است که تمامی نرم افزارها در قالب این دو سیستم عامل ارائه گردند. البته بسیاری از نرم افزار ها مخصوص به یکی از این سیستم عامل ها می باشد و برخی کاربران در این خصوص با مشکل مواجه می شوند. 

7. طراحی و زیبایی نمایشگر :

طراحی iOS تحول عظیمی همچون سادگی و تخت بودن و استفاده از تمامی فضا را ایجاد نموده است ولی معمولاً به صورت پیش فرض است و امکان تغییرات زیادی ارائه نشده است، ولی اندروید از نظر ظاهری تفاوت های زیادی نسبت به iOS دارد و امکان اعمال تنظیمات و تغییرات را ارائه نموده است بنابراین کاربران می توانند به راحتی تمام آیکون ها و برنامه ها را به سلیقه خود جابجا کنند.

...
the-difference-between-android-and-ios
  • design4
  • design4
design7