چگونه نرخ کلیک یا CTR وب سایت خود را ارتقاء دهیم

چگونه نرخ کلیک یا CTR وب سایت خود را ارتقاء دهیم

چنانچه قصد دارید همگام با الگوریتم ها و به روز رسانی های جدید گوگل حرکت نمائید، بهینه سازی وب سایت خویش را تقویت نموده و رده بهتری نسبت به رقبا کسب نمایید، می بایست به CTR یا نرخ کلیک کاربران در نتایج گوگل دقت ویژه ای داشته باشید. الگوریتم RankBrain مهم ترین ابزار گوگل برای اجرا تاثیر نرخ کلیک بر مرتبه بندی نتایج میباشد.

 

نرخ کلیلک (CTR) چه می باشد؟

از ادغام سه واژه و کلمه Click Through Rate تشکیل‌شده است، که نزدیک ترین ترجمه در زبان فارسی برای آن نرخ کلیک است.

زمانیکه یک کاربر در موتور جستجوی گوگل جستجو میکند نتایج مختلفی را میبیند، با مشاهده لیست نتایج تصمیم می‌گیرد که بر روی کدام یک از آن ها کلیک نماید. نرخ کلیک در واقع درصدی از کاربران میباشد که در نتایج کاوش بر روی لینک وب سایت شما کلیک میکنند.

تعداد کلیک کاربران بر روی وب سایت شما تقسیم بر تعداد نمایش صفحات شما به کاربران (impression) را CTR  می نامیم.

مقدار CTR برای هر کلمه کلیدی و هر صفحه مختلف میباشد، بعنوان نمونه ممکن میباشد CTR شما برای عبارت آموزش برنامه نویسی 10 % باشد البته برای عبارت آموزش برنامه نویسی حرفه‌ای 20 درصد باشد و هر دو عبارت به یک صفحه از وبسایت منتهی شوند.

داده ها مرتبط با نرخ کلیک را میتوان در ابزار گوگل سرچ کنسول به دست آورد. در بخش Performance داده ها دقیقی از آمار نمایش وبسایت شما در هر کلمه، تعداد کلیک و در نهایت CTR ارائه می‌گردد.

 

افزایش نرخ CTR با تکنیک های سئو

در زمانی که کاربر لینک وب سایت شما‌را در نتایج جستجو میبیند، فرصت کوتاهی برای تصمیم گیری درباره‌ی آنکه این وبسایت متناسب با نیاز وی است صرف کرده و تصمیم می‌گیرد که روی آن کلیک نماید یا خیر، برای آنکه در این فرصت کوتاه بر روی ذهن کاربر تاثیر مثبت ایجاد نمائید یک سری راهکارمناسب در دست دارید 

1- عنوان صفحه در نتایج جستجو

عنوان هر برگه از وب سایت شما به وسیله تگ title که در هدر صفحه جای دارد تعیین می‌شود به صورت میانگین فضای مو جود برای تیتر در حاصل جستجو ۷۰ کاراکتر میباشد که به شما اجازه می دهد از لغت ها جذابی در آن استفاده نمائید. بعضی عبارات می باشند که در فضای وب ترویج یافته و نشان دهنده یک معنی مشخص به کاربر می باشند. به صورت معمول درصد بیشتری از کاربران با دیدن این کلمات در عنوان صفحه روی آن کلیک میکنند.

مثلا میتوان به کلمه ها ذیل اشاره نمود: امروز، همین درحال حاضر، سریع، گام به گام، راحت، بی آلایش، ارزان، مجانی، چه می‌باشد و … به کار گیری از این لغات در عنوان صفحه قادر است شانس شما‌را برای افزایش CTR به شدت ارتقاء دهد.

لغات دیدنی بسته به نوع تجارت شما و هدف کاربر از جستجو مختلف میباشد. چهت نیل به جالب ترین لغت ها سفارش می‌کنیم نخست چندعنوان متفاوت را پباده سازی کرده و در مدت های یک هفته ای از آن‌ها استفاده نمائید، آنالیز نرخ کلیک کاربران در این زمان ها به شما نشان می‌دهد که چه کلماتی بیشترین جذابیت را از لحاظ کاربران داشته اند.

2- سئو نمایش توضیحات متا در نتایج جستجو

توضیحات متا دقیقا زیر عنوان نشان داده میشود و فضایی بزرگتر اما با فونت کوچکتر در دست شما قرار می‌دهد. به صورت میانگین تعداد کاراکترهایی که در قسمت توضیحات نمایش داده می شود 168 کاراکتر میباشد اما با دقت به عبارت جستجو گردیده و محتوای صفحه ممکن میباشد گوگل متنی کوتاه تر و یا حتی بلندتر را به کاربران نمایش دهد.

هنگام تایپ کردن توضیحات متا تلاش نمائید توصیفی دقیق از محتوای صفحه در دست کاربر قرار دهید و با به کار گیری از جمله ها جالب اورا به مطالعه متن بدون نقص صفحه ترغیب نمایید.

3- به کار گیری از نشان گذاری استاندارد یا این که Schema

احتمالا شما هم هنگام کاوش در نتیجه ها گوگل وبسایت هایی را مشاهده نموده اید که در کنار عنوان و توضیحات داده ها تکمیلی نیز به کاربر نمایش می‌دهند.

مشهور ترین مثال نشانه گذاری استاندارد به سیستم امتیازدهی مربوط می‌گردد که به طور ستاره های رنگ زرد در نتایج جستجو نشان داده میشود. استفاده از این ابزار به شما یاری میکند دقت مخاطب را جلب کرده و CTR خویش را بهبود دهید. اما علامت گذاری ها صرفا محدود به نمایش ستاره و براساس نوع محتوا میتوان سبک های مختلفی از آن را بهره برد.

 

آیا ارتقاء CTR بر بهینه سازی تاثیرگذار میباشد؟

آری، ارتقاء نرخ کلیک شما بر مرتبه بندی حاصل گوگل تاثیر خواهد داشت. اما در زمینه‌ی این اثرگذاری نقاط نظرهای مختلفی میان متخصصین seo موجود است اما کلیه کسانی که در‌این حوزه عمل میکنند معتقد می باشند که ارتقا نرخ CTR یک کدام از مهم ترین وظایف ما برای بهبود بهینه سازی وب سایت میباشد. زمانیکه نرخ کلیک شما در مقایسه با جایگاهی که دارید فراتر باشد گوگل با به کار گیری از الگوریتم RankBrain مقام شما‌را بهبود خواهد اعطا کرد.

بعنوان نمونه فکر کنید شما در درجه 3 گوگل میباشید، این درجه به صورت میانگین 9 درصد از کاربران را به خویش جذب میکند. اما لینک شما به جهت جذابیت تیتر و توضیحات خویش در حدود 15 درصد از مخاطبین را ترغیب به کلیک میکند. این عدد در حدود درصد کلیک جايگاه دو گوگل میباشد. در شرایطی که مرتبه دوم جذابیت موردنیاز را برای کاربران نداشته باشد بعد از مدتی گوگل مکان این دو پیوند را با هم عوض خواهد کرد.

...
click-through-rate
  • design4
  • design4
design7