۴ قدم مهم برای هک رشد استارتاپ ها

۴ قدم مهم برای هک رشد استارتاپ ها

۴ قدم مهم برای هک رشد استارتاپ ها

با افزایش تعداد استارتاپ ها در دنیا و ایران، داشتن استراتژی هایی برای رشد سریع کسب و کارهای نوپا اهمیت زیادی پیدا کرده است. امروزه هک رشد به عنصری ضروری برای رشد سریع کسب و کارها تبدیل شده است. در مقاله هک رشد چیست؟ در مورد مفهوم هک رشد توضیحات کاملی دادیم و بیان کردیم که یک هکر رشد تنها بر روی رشد سریع کسب و کار متمرکز است و هر استراتژی و تصمیمی که می گیرد بر مبنای رشد است. در این مقاله در مورد ۴ قدم ابتدایی برای هک رشد استارتاپ ها توضیحاتی خواهیم داد.

۱. تعیین اهداف قابل دستیابی برای هک رشد

به جای اینکه در هک رشد استارتاپ خود اهداف بزرگی مانند افزایش سریع مشتریان یا توسعه یک محصول خارق العاده را مد نظر قرار دهید، ابتدا یک هدف واحد، کوتاه مدت، قابل دستیابی و جاه طلبانه را تعیین کنید.

 

این اهداف می توانند مانند موارد زیر باشند:

  • افزایش بازدیدکنندگان صفحه معرفی محصول یا لندینگ سایت‌ به تعداد ۵۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ نفر
  • ایجاد ۱۰۰ -۱۵۰ مشتری بالقوه از طریق بازاریابی در شبکه های اجتماعی، تبلیغات اینترنتی، ایمیل مارکتینگ و …
  • افزایش نرخ بازشدن و نرخ کلیک خبرنامه ایمیلی به میزان ۳٪ – ۵٪
  • افزایش ترافیک وبلاگ‌تان به میزان ۱۰٪ و …

این اهداف کوچک وقتی به درستی اجرا شوند تاثیر بسزایی در رشد استارتاپ خواهند داشت. هک رشد استارتاپ در اصل وابستگی زیادی به تکنیک های بهینه سازی دارد و هر چقدر بهینه سازی در حوزه های مختلف کسب و کار بهتر اجرا شود، اثر تجمعی رشد بیشتر خواهد شد.

۲. اندازه گیری و تحلیل آمارها برای هک رشد

پس از اینکه در قدم اول اهداف مناسبی تعیین کردید و شروع به اجرای آن نمودید، باید مرحله به مرحله میزان رشدتان را اندازه گیری کنید. شما وقتی می توانید یک فعالیت را بهینه سازی کنید (مانند طراحی تجربه کاربری سایت، سئو سایت، ایمیل مارکتینگ و …) که ابتدا بازخورد مشتریان و کاربران‌تان را دریافت کرده باشید و با تحلیل آمار آن راهکارهایی پیدا کنید. این اقدامات می تواند شامل موارد زیر باشد:

    سرویس گوگل آنالیتیکز و گوگل وبمستر را بر روی سایت خود نصب و راه اندازی کنید. این ابزارهای رایگان به شما در شناخت فرصت های بهینه سازی سایت، بهبود تجربه کاربری (UX)، افزایش تعامل کاربران و … کمک زیادی می کنند.

    پا را فراتر از نکات عمومی تحلیل آمار سایت بگذارید و گوگل آنالیتیکز و گوگل وبمستر را به طور حرفه ای یاد بگیرید. شما باید به خوبی بتوانید وضعیت سئو سایت‌تان را هر هفته چک کنید و صفحاتی که در گوگل جایگاه دارند را شناسایی کرده و آن را تقویت نمایید. همچنین باید بتوانید صفحات هدفی برای سایت‌تان تعیین کرده و با تحلیل آمار آن در گوگل آنالیتیکز، اقدام به بهینه سازی نرخ تبدیلش (CRO) کنید.

    آمار صفحات شبکه های اجتماعی خود را تحلیل کنید. برخی از شبکه های اجتماعی مانند: لینکدین، فیسبوک، اینستاگرام (در حالت صفحه بیزینسی)، پینترست و … خود سیستم آمارگیری دارند. در غیر اینصورت می توانید از ابزارهای آمارگیر اختصاصی مانند websta.me و iconosquare.com برای اینستاگرام استفاده کنید.

۳. بهینه سازی قیف فروش برای هک رشد

قیف فروش از جمله اصطلاحات کلاسیک در علم بازاریابی است که به طور ساده به فرآیندها و مسیری گفته می شود که افراد با کسب و کار شما آشنا شده و طی مراحلی به مشتری بالقوه و سپس خریدار نهایی تبدیل می شوند. در واقع وقتی هدف هک رشد استارتاپ افزایش فروش باشد، باید حتما به بهینه سازی قیف فروش پرداخت. همه این فعالیت ها برای افزایش تعداد مشتریان بالقوه و نهایتا فروش انجام می شود.

بهینه سازی قیف فروش در هک رشد استارتاپ ها اقدامی کاملا خلاقانه است که نیاز به شناخت دقیق از آن استارتاپ دارد، یعنی موسسان استارتاپ خودشان بهترین افراد برای این کار هستند. چون آن ها دید واقعی تری نسبت به جریان درآمدی استارتاپ و کانال های بازاریابی و فروش دارند، و با کمی تحلیل و ایده پردازی می توانند فرصت های خوبی را برای بهینه سازی آن پیدا کنند.

 

در بهینه سازی بالای قیف فروش می توان اقدامات زیر را انجام داد:

  •     برنامه ریزی و اجرای کمپین بازاریابی محتوایی و سئو محتوا، تا از این طریق وبسایت شرکت بیشتر در صدر نتایج گوگل دیده شود و مشتریان بالقوه بیشتری با محصولات و خدماتش آشنا شوند.
  •     طراحی و اجرای کمپین تبلیغات اینترنتی که می تواند شامل تبلیغات بنری، کلیکی و تبلیغات در شبکه های اجتماعی شود.

در بهینه سازی میانه و انتهای قیف فروش می توان اقدامات زیر را انجام داد:

  •     صفحات لندینگ سایت بهینه سازی شود تا ترافیکی که از گوگل و تبلیغات اینترنتی وارد سایت می شود به بهترین نحوه تبدیل به مشتری شده و فروش سایت افزایش پیدا کند.
  •     بهبود طراحی قالب خبرنامه ایمیلی یا ایمیل های تبلیغاتی، به صورتی که نرخ بازشدن، نرخ کلیک و نهایتا نرخ تبدیل ایمیل افزایش پیدا کند و منجر به فروش بیشتر محصولات شود.

۴. تحلیل نتایج و تست مجدد فعالیت های هک رشد

از آنجایی که هک رشد بسیار وابسته به بهینه سازی فعالیت های مختلف می باشد، باید پس از دریافت بازخورد و بررسی آمارها، اقدام به تحلیل نتایج کرد و نهایتا این فرآيند را مجددا تکرار کرد. یکی از کلیدی ترین فعالیت ها در این زمینه تست A/B است که موجب می شود به بهترین طراحی سایتی که منجر به تعامل بیشتر کاربران و افزایش فروش می شود برسیم. برای مطالعه بیشتر در این زمینه حتما مقاله تست A/B چیست؟ را بخوانید.

اجرای ۴ قدم بالا به شما کمک می کند که فرصت های زیادی را برای هک رشد استارتاپ خود پیدا کنید و قدم به قدم با اجرای آن ها به نتایج خارق العاده ای برسید.

 

 

 

...
4-important-steps-to-hack-the-growth-of-startups
  • design4
  • design4
design7