۱۰ نوع محتوای جذاب برای افزایش فروش

۱۰ نوع محتوای جذاب برای افزایش فروش

۱۰ نوع محتوای جذاب برای افزایش فروش

بعد از سال ۲۰۱۱ و بروز رسانی الگوریتم های رتبه بندی گوگل توجه به کیفیت محتوای سایت ها افزایش یافت، و بازاریابی محتوایی همانند سئو (بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو) روشی برای افزایش ترافیک و فروش سایت شد.

نکته اصلی در روش بازاریابی محتوایی، داشتن استراتژی و تولید محتوایی است که برای مخاطبان هدف کسب و کار جذاب بوده و نهایتا منجر به افزایش فروش شود. در واقع باید با تولید محتوا مشتریان بالقوه را به خریدار نهایی تبدیل کرد. برای این منظور حتما باید به خاطر داشته باشید که همه ی مخاطبان هدف شما در مرحله ی یکسانی از فرآیند خرید (قیف فروش) قرار ندارند و باید به مرور آن ها را به خریدار نهایی تبدیل کنید. برای این کار می بایست محتوایی با فرمت های مختلف تولید کنید که برای هر طیف جذاب باشد. در ادامه ۱۰ نوع محتوا که باعث افزایش فروش محصولات و خدمات شما می شود را معرفی می کنیم.

۱.کتاب الکترونیکی

کتاب الکترونیکی (Ebook) جز محبوب ترین نوع محتوا است. تفاوت یک کتاب الکترونیکی با یک مقاله در عمق و جامعیت آن است. یک کتاب الکترونیکی کوتاه معمولا می تواند اطلاعات مفیدی را به خریدار در مورد محصولات و خدمات یک کسب و کار ارائه دهد و آن ها را به خرید از شما ترغیب کند. در واقع شما با دادن اطلاعات و جلب اعتماد مشتریان بالقوه در مراحل ابتدایی، فرآیند خرید را سریع تر و آسان تر می کنید. کتاب های الکترونیکی می تواند برای کسب و کارهای مختلف عناوین این چنین داشته باشد:

۵ اشتباه رایج در خرید پکیج شوفاژ در ایران

راهنمای کامل اخذ ویزای شینگن

۲۰ نکته مهم برای برگزاری موفق مراسم عروسی و …

۲. دوره های آموزشی

طراحی و اجرای یک دوره آموزشی به طور معمول هزینه زیادی نیاز ندارد، اما می تواند اعتماد مشتریان شما را به شدت افزایش دهد. این دوره های آموزشی می تواند به اشکال گوناگون برگزار شود، از یک دوره آموزشی ایمیلی گرفته (۵-۱۰ ایمیل) تا یک دوره صوتی یا ویدیویی (۴۵-۶۰ دقیقه ای) که به نکات مهمی برای استفاده از محصولات و خدمات شما اشاره می کند. این دوره ها می تواند مخاطبان هدف شما را چند قدم به خرید نزدیک تر کنند.

۳. نسخه رایگان یا دمو محصولات

روشی که در فروش محصولات سنتی استفاده می شد، با کمی تغییر قابلیت استفاده در محصولات و خدمات جدید را نیز دارد. اگر محصولات شما به گونه ای است که امکان استفاده آزمایشی آن برای مشتریان به طور رایگان وجود دارد، حتما این کار را انجام دهید. این روش نیاز به کمی خلاقیت دارد، برای مثال شما می توانید کاتالوگ محصولات خود را به رایگان برای مشتریانتان ارسال کرده و یا فایل آن را برایشان ایمیل کنید.

۴.برگزاری مسابقه

مردم عاشق مسابقه و گرفتن جایزه هستند و بهترین مکان برای این منظور برگزاری مسابقات در شبکه‌ های اجتماعی و به خصوص اینستاگرام است. با برگزاری مسابقه مخاطبان و مشتریانتان با محصولات و خدمات شما بیشتر آشنا شده و به تعامل با شما می پردازند. در قبال این مسابقه دوستان و آشنایان مشتریانتان نیز با کسب و کار شما آشنا شده و شهرت شما از طریق توصیه دهان به دهان افزایش می یابد. در برگزاری مسابقه باید شرط ورودی برای افراد بگذارید، برای نمونه فالوو کردن صفحه شرکت شما و تگ کردن دوستانشان، وارد کردن ایمیل شان در صفحه لندینگ مسابقه و … می تواند مفید باشد.

۵.چک لیست

چک لیست یکی از جذاب ترین و کاربردی ترین نوع محتوا برای افزایش ترافیک سایت و فروش است. برای مثال:

چک لیستی برای سئو و لینک سازی سایت

چک لیستی برای طراحی تقویم محتوایی

چک لیستی برای وسایل مورد نیاز مسافرت نوروزی

چک لیستی برای شرکت در جلسه آزمون کنکور و …

در هر کسب و کاری مطمئنا نکات مهمی وجود دارد که می توان در قالب یک چک لیست آن ها را منظم نمود و برای دانلود در اختیار بازدیدکنندگان سایت قرار داد.

۶. خبرنامه ایمیلی و دوره های ایمیلی

ایمیل مارکتینگ یا ارسال ایمیل به مخاطبان و بازدیدکنندگان سایت از بهترین و کارآمدترین روش‌های بازاریابی اینترنتی است.  در خبرنامه ایمیلی که معمولا به صورت هفتگی یا ماهیانه ارسال می شود، هدف حفظ رابطه با مخاطبان سایت و برگرداندن دوباره آن ها به سایت و نهایتا تشویق آن ها به خرید است.

دوره های ایمیلی به صورت جداگانه ارسال شده و همان چیزی است که در قسمت ۲ یعنی دوره های آموزشی توضیح داده شد. این ایمیل ها به صورت مجموعه ای (۵-۱۰ قسمت) بوده و حاوی محتوای اختصاصی تری است. می توان از لیست ایمیل های جمع آوری شده پس از پایان دوره ایمیلی، نیز برای ارسال خبرنامه استفاده نمود. به طور کلی موفقیت یک سایت در فروش، با تعداد اعضای خبرنامه آن ارتباط مستقیمی دارد.

۷. طراحی پرسشنامه و انتشار نتایج

یکی از راه هایی که می تواند نشانگر تمایز شما از رقبایتان باشد، طراحی پرسشنامه ای در حوزه کسب و کارتان و ارسال آن برای همکاران یا مخاطبان هدفتان است. سپس با تحلیل نتایج این پرسشنامه می توانید به اطلاعات جدیدی در خصوص معیارهای مهم برای مشتریان و … پی ببرید و این نتایج را به صورت اینفوگرافی یا پستی اختصاصی منتشر نمایید. این کار در افزایش اعتماد مشتریان و فروش سایت موثر است.

۸.پادکست صوتی

پادکست به فایل صوتی گفته می شود که موضوع مشخصی داشته و محتوایی تخصصی دارد. مزیت اصلی پادکست صوتی بودن آن است و مردم می توانند آن را در هنگام رانندگی، درون مترو، پیاده روی و … گوش دهند و مطالب مفیدی یاد بگیرند. موج تولید پادکست چند سالی است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته شروع شده و موجب بهبود برندینگ و افزایش فروش شرکت ها شده است.

۹.قالب های آماده

 یکی از جذاب ترین نوع محتوا برای دانلود، تمپلیت یا قالب آماده است. این تمپلیت می تواند: یک قالب پرزنتیشن پاور پوینت، قالب آماده نامه اداری، قالب آماده پروپوزال و یا چیزی این چنینی باشد. شما می توانید برای دانلود این فایل ها ایمیل بازدیدکنندگان سایت را دریافت کنید تا در آینده برای ارسال خبرنامه و ایمیل مارکتینگ از آن استفاده نمایید.

۱۰. مقالات آموزشی

مقاله جز مفیدترین و پر مخاطب‌ترین نوع محتواست. مقالات آموزشی از نظر سئو و بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو نیز بسیار اهمیت دارند و موجب افزیش ترافیک سایت در بلند مدت می شوند. نکته مهم در تولید مقاله داشتن تقویم و استراتژي محتوایی مناسب است.

شما چه محتوایی را مفیدتر از بقیه می دانید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید

 

 

 

...
10-types-of-attractive-content-to-increase-sales
  • design4
  • design4
design7