مزایا و محدودیت‌های تجارت الکترونیکی با روش‌های سنتی - قسمت 2

مزایا و محدودیت‌های تجارت الکترونیکی با روش‌های سنتی - قسمت 2 بازدید : 423

Alternate Text

 


ابتکارات اندکی در تاریخ زندگی بشری توانسته‌اند به‌اندازه تجارت الکترونیکی سودمند واقع شوند.ماهیت فراگیر فناوری اطلاعات، فرصت عرضه به میلیون‌ها نفر، ماهیت برقراری ارتباط متقابل، تنوع در کاربرد، منابع متعدد و رشد سریع زیرساخت‌های پشتیبانی‌ کننده به‌خصوص وب، مزایای فراوانی برای سازمان‌ها، افراد و جامعه به همراه دارد. این مزایا به‌ تازگی کشف‌ شده‌اند اما به‌ تدریج با رشد تجارت الکترونیکی آن‌ها نیز روز به روز بیشتر رشد می‌کنند. جای تعجب نیست که برخی تأثیرات انقلاب تجارت الکترونیکی را در حد تأثیرات انقلاب صنعتی می‌دانند (Clinton and Gore 1997).


مزایای تجارت الکترونیکی
تجارت الکترونیکی مزایای بی‌شماری برای سازمان‌ها، تک‌ تک مشتریان و حتی جامعه دارد.


1- مزایای مربوط به سازمان‌ها
مزایایی که تجارت الکترونیک برای سازمان‌ها به دنبال دارد عبارت‌اند از:


 كاهش هزینه‌ها: تجارت الكترونيكي می‌تواندهزینه‌های ايجاد، پردازش، توزيع، ذخیره‌سازی و بازيابي اطلاعات كاغذي را كاهش دهد. بدين ترتيب هزینه‌های بالاي چاپ و ارسال پستي کاهش‌یافته يا به‌طورکلی از بين می‌روند.

بهبود زنجیره تامین: برخی معایب زنجیره تأمین مانند انبارداری و تأخیر در ارسال را می‌توان با استفاده از تجارت الکترونیکی به حداقل رساند. برای مثال در صنعت خودروسازی با تولید اتومبیل به‌صورت سفارشی به‌جای تولید انبوه می‌توان سالانه ده‌ها میلیارد دلار فقط از طریق کاهش هزینه‌های انبارداری صرفه‌جویی کرد.

افزایش ساعت کار: در وب همیشه تجارت در حال انجام (24 ساعت در روز، هفت روز در هفته و سیصد و شصت‌وپنج روز در سال) است و نیازی به ساعات اضافه‌کاری و صرف هزینه‌های بیشتر نیست.

تنوع محصولات: تولید محصولات سفارشی هم باعث ارزان‌تر شدن کالا و خدمات ارائه‌شده می‌شود و هم مزایای فراوانی برای شرکت‌هایی دربردارد که از این استراتژی استفاده می‌کنند. نمونه‌ای از این استراتژی را می‌توانید در سایت  Dellمشاهده کنید.

مدل‌های کسب‌وکار جدید: تجارت الکترونیکی به مدل‌های کسب‌وکار جدیدی اجازه ظهور می‌دهد که مزایای استراتژیک دربرداشتن و یا باعث افزایش سود می‌شوند. ترکیب خرید گروهی با مناقصه نمونه‌ای از ابتکار در طراحی مدل‌های کسب‌وکار است.

ارائه محصولات بسیار ویژه: تجارت الکترونیکی امکان ارائه محصولات بسیار خاص را می‌دهد که در دنیای فیزیکی به‌راحتی قابل انجام نیست. برای مثال فروشگاهی که فقط اسباب‌بازی سگ می‌فروشد  (Dogtoys.com) در دنیای مجازی زیاد عجیب نیست، اما در دنیای فیزیکی چنین فروشگاهی مشتری کافی ندارد.

سرعت عرضه به بازار: تجارت الکترونیکی زمان بین پیدایش یک ایده و عرصه آن به بازار را کاهش می‌دهد و برای این منظور از برقراری ارتباط و همکاری بین اعضای مختلف بهره می‌گیرد.

هزینه‌های پایین‌تر برقراری ارتباط: تجارت الکترونیکی هزینه‌های برقراری ارتباط را کاهش می‌دهد.    خرید کارآمد: تجارت الکترونیکی از طریق خرید الکترونیکی باعث کاهش هزینه‌های مدیریتی تا هشتاد درصد یا بیشتر، کاهش قیمت‌ها بین پنج‌تا پانزده درصد و کاهش چرخه زمانی تا بیش از پنجاه‌درصد می‌شود.

بهبود روابط مشتریان: تجارت الکترونیکی به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا ارتباط نزدیک‌تری با مشتریان داشته باشد حتی اگر این ارتباط از طریق واسطه صورت گیرد. این امر منجر به شخصی‌سازی ارتباطات، محصولات و خدمات شده و درنهایت باعث مدیریت بهتر و افزایش وفاداری مشتریان خواهد شد.

ارائه اطلاعات بهنگام از طریق شرکت: هر چیزی در وب مانند قیمت کاتالوگ‌ها را می‌توان لحظه‌به‌لحظه تصحیح کرد. به‌این‌ترتیب اطلاعات شرکت همیشه دقیق خواهد بود.

عدم نیاز به مجوزهای کسب‌وکار و پرداخت هزینه‌های مربوطه: شرکت‌هایonlineکه اقدامات آن‌ها نیاز به ثبت کسب‌وکار ندارد احتیاج به دریافت مجوز کسب‌وکار نداشته و لازم نیست هزینه‌های مربوط به آن را بپردازند. درصورتی‌که نیاز به ثبت کسب‌وکار وجود داشته باشد، باید هزینه‌های مربوطه پرداخت شود.

 دسترسی جهانی: تجارت الکترونیکی بازارهای معمولی را به بازارهایی ملی و حتی بین‌المللی تبدیل می‌کند. شرکت‌پذیری تلاش می‌توانند به‌سرعت و به‌سادگی بهترین تولیدکنندگان، مشتریان بیشتر و شرکای بهتری را در سطح جهانی بیابند. افزایش مشتریان و تولیدکنندگان به سازمان‌ها امکان می‌دهد تا اجناس خود را ارزان‌تر اما به تعداد بیشتر به فروش برسانند

مزایای دیگر: مزایای دیگری نیز وجود دارد که عبارت‌اند از: اصلاح تصویر شرکت، ارائه خدمات بهتر به مشتریان، سهولت دریافتن شرکای کسب‌وکار، فرآیندهای تسهیل شده، افزایش بهره‌وری، کاهش کاغذبازی، افزایش دسترسی به اطلاعات، کاهش هزینه‌های نقل‌وانتقال و افزایش انعطاف‌پذیری در عملکردها و معاملات.


مزایای مربوط به مصرف‌کنندگان
مزایایی که تجارت الکترونیکی برای مصرف‌کنندگان به همراه دارد عبارت‌اند از:


محصولات و خدمات باقیمتارزان‌تر: تجارت الکترونیکی معمولاً محصولات و خدمات را باقیمت ارزان‌تر در اختیار مشتریان قراردادِ و به آن‌ها امکان می‌دهد تا در محل‌های مختلف خرید کرده و بتوانند محصولات را ب سرعت بیشتری باهم مقایسه کنند.

ارسال بلادرنگ: در مورد محصولات دیجیتال، تجارت الکترونیکی سریع‌ترین ارسال را ارائه می‌دهد.

دسترسی به اطلاعات: مشتریان می‌توانند به‌جای چند روز یا چند هفته فقط ظرف چند ثانیه اطلاعات مفصلی را در ارتباط با محصولات بیابند.

شرکت در مزایده‌ها: تجارت الکترونیکی شرکت در مزایده‌های مجازی را برای مشتریان امکان‌پذیر می‌کند. مزایده‌ها به فروشندگان امکان می‌دهند تا اجناس خود را سریع‌تر بفروشند و به خریداران اجازه می‌دهند تا اقلام کلکسیونی را یافته و حتی آن‌ها را با اقلام خود معاوضه کنند.

انجمن‌های الکترونیکی: تجارت الکترونیکی به مشتریان اجازه می‌دهد تا با سایر مشتریان در انجمن‌های الکترونیکی ارتباط متقابل برقرار کرده، عقاید خود را مبادله کرده و از تجربیات یکدیگر بااطلاع شوند.

حضور در همه‌جا: تجارت الکترونیکی به مصرف‌کنندگان امکان می‌دهد تا بیست‌وچهارساعته و در تمام‌روزهای سال و تقریباً از همه‌جا خرید یا سایر معاملات کسب‌وکار خود را انجام دهند.

محصولات و خدمات بیشتر: تجارت الکترونیکی حق انتخاب‌های گسترده‌تری در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. آن‌ها می‌توانند از میان مارک‌های مختلف و محصولات بیشتری انتخاب کنند.

محصولات و خدمات سفارشی: شرکت‌ها می‌توانند محصولات سفارشی ساخته و آن‌ها را باقیمت‌های رقابتی به فروش برسانند. مشتری می‌توانند تعداد بیشتری از محصولات و خدمات را به همان شکلی که نیاز دارند مورداستفاده قرار دهند.

معافیت مالیات بر فروش: در بیشتر کشورها تجارت onlineمعاف از مالیات بر فروش است.

 


مزایای مربوط به جامعه
مزایای تجارت الکترونیکی در ارتباط با جامعه عبارت‌اند از:


رفاه اجتماعی : افراد بیشتری می‌توانند در منزل کار کنند و سفرهای مربوط به کار یا خرید کمتر شده و درنتیجه ترافیک کمتری در جاده‌ها دیده‌شده و منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود.

استانداردهای بالاتر زندگی: برخی کالاها را می‌توان باقیمت نازل‌تری به فروش رساند درنتیجه افرادی با استطاعت مالی کمتر می‌توانند بیشتر خرید کرده و خود را به نقطه بالاتری از خط فقر برسانند.

افزایش امید زندگی برای فقرا: مردم در کشورهای جهان سوم و مناطق فقیرنشین در حال حاضر به دلیل تجارت الکترونیکی می‌توانند از محصولات و خدماتی بهره‌مند شوند که درگذشت وجود نداشتند. این افراد با استفاده از این فرصت‌ها می‌توانند شغلی تخصصی را فراگرفته یا مدرک دانشگاهی بگیرند.

دسترسی به خدمات عمومی: خدمات عمومی مانند مراقبت‌های پزشکی، آموزش‌وپرورش و توزیع خدمات اجتماعی دولتی را می‌توان با هزینه‌های پایین‌تر و باکیفیت بهتری ارائه کرد. برای مثال تجارت الکترونیکی به پزشکان و پرستاران مناطق محلی امکان می‌دهد تا به اطلاعات و فناوری دسترسی یافته و از این طریق بتوانند خدمات بهتری به بیماران خود عرضه کنند

امنیت ملی: فناوری‌های تجارت الکترونیکی امنیت ملی را افزایش می‌دهند و برای این منظور از بهبود ارتباطات، همکاری، تفسیر اطلاعات و غیره استفاده می‌کنند.

 

لیست پیام ها

ارسال پیام

آخرین مطالب

طراحی سایت+پکیج اطلاع رسانی+پویا استیل

پویا استیل

سایت اطلاع رسانی نیازی ضروری برای تمام کسانی است که می خواهند در زمینه شغلی خود بروز بوده و همگام با دنیای امروزی در حال پیشرفت باشند.

طراحی سایت+پکیج اطلاع رسانی+,ماشین سازی هادی

ماشین سازی هادی

سایت اطلاع رسانی نیازی ضروری برای تمام کسانی است که می خواهند در زمینه شغلی خود بروز بوده و همگام با دنیای امروزی در حال پیشرفت باشند.

فروشگاه اینترنتی، اشتغالزایی، کسب و کار اینترنتی

فروشگاه اکسیر من

طراحی فروشگاه اینترنتی ، سایت فروشگاه اینترنتی ، راه اندازی فروشگاه اینترنتی و فروش اینترنتی مفاهیمی هستند که امروزه بیش از پیش توسط صاحبان مشاغل مختلف و عموم افراد جامعه مورد توجه قرار گرفته می شوند.

فروشگاه اینترنتی، اشتغالزایی، کسب و کار اینترنتی

شرکت گلاب طلای سبز

طراحی فروشگاه اینترنتی ، سایت فروشگاه اینترنتی ، راه اندازی فروشگاه اینترنتی و فروش اینترنتی مفاهیمی هستند که امروزه بیش از پیش توسط صاحبان مشاغل مختلف و عموم افراد جامعه مورد توجه قرار گرفته می شوند.

خرید و فروش آهن آلات

بازار آهن - خرید و فروش آهن آلات

در نرم افزار های بیلبورد یا تجارت الکترونیک "مشتری به مشتری" به تجارت های ساده ی شخصی گویند که به صورت فردی بین مصرف کنندگان انجام میگیرد.

فروشگاه اینترنتی, اشتغالزایی, کسب و کار اینترنتی ,شرکت فولاد ایران

شرکت فولاد ایران

طراحی فروشگاه اینترنتی ، سایت فروشگاه اینترنتی ، راه اندازی فروشگاه اینترنتی و فروش اینترنتی مفاهیمی هستند که امروزه بیش از پیش توسط صاحبان مشاغل مختلف و عموم افراد جامعه مورد توجه قرار گرفته می شوند.

طراحی سایت,پکیج اطلاع رسانی,تشریفات اعیان آرایی,کاشان

تشریفات مجالس اعیان آریایی

سایت اطلاع رسانی نیازی ضروری برای تمام کسانی است که می خواهند در زمینه شغلی خود بروز بوده و همگام با دنیای امروزی در حال پیشرفت باشند.

Meta tags that Google understands - Search Console Help+meta tag هایی که گوگل درک میکند+متا تگ هایی که بر نتایج جستجوی گوگل تاثیرگذار هستند+تگ Meta Refresh برای ارجاع به صفحه ای دیگر+meta- charset tag+تایید هویت در گوگل وبمستر با استفاده از تگ متا+تگ notranslate برای غیرفعال کردن گزینه ترجمه+نمایش باکس جستجوی اختصاصی در نتایج گوگل+غیر فعال کردن باکس جستجو در نتایج گوگل+تگ meta robots و محدود کردن دسترسی گوگل+تگ توضیحات متا meta description+تگ Title و تاثیر آن بر سئو

متا تگ هایی که گوگل آنها را درک می کند

مهمترین Meta Tag های قابل فهم برای گوگل متا تگ ها (meta tags) ابزار بسیار مناسبی برای شما هستند تا به کمک آنها صفحات سایت خود را به موتورهای جست جو معرفی کنید. گوگل در بخشی از راهنمای خود به معرفی Meta tag های قابل درک برای خود پرداخته و کاربرد هریک از آنها را توضیح داده است. هر یک از این تگ ها میتوانند کاربرد متفاوتی داشته باشند، برخی برای معرفی بهتر صفحه به گوگل و برخی دیگر برای حذف دسترسی آن به محتوای صفحه استفاده میشوند. تگ های متا عموما در بخش head صفحات HTML قرار میگیرند. با توجه به این که تگ های متا در head قرار میگیرند تاثیری بر نمایش محتوای صفحه و دسترسی کاربر به آن ندارند ولی ربات های گوگل زمانی که برای بررسی صفحه شما اقدام میکنند پیش از هرچیز به این بخش و محتوای موجود در آن توجه میکنند. در این مقاله مهمترین تگ هایی که در صفحات وب استفاده میشوند را به شما معرفی کرده و تاثیر هرکدام بر سئو سایت و رفتار ربات گوگل در آن را با هم بررسی میکنیم. 1- تگ Meta Description در ادامه ....

نسخه ضد فیلتر تلگرام+فیلترینگ +تلگرام ضد فیلتر

تلگرام ضد فیلتر را از گوگل پلی و اپ استور نصب کنید

در برخی کانال‌های تلگرامی خبری مبنی بر نسخه ضد فیلتر تلگرام دست به دست می‌شود که نحوه عملکرد این نسخه تلگرام رو توضیح می‌دهم:

هک+هکر +سرور سایت+ تنظیمات سایت + فضای میزبانی+ نرم افزارهای امنیتی+دیوار آتش ها+کدهای مخرب+

یک سایت چطور هک می شود؟

یک هکر معمولاً از رخنه ها و منافذی برای نفوذ به سایت استفاده می کند. در آپدیت جدید هارمونی این امکان ایجاد شده است که مدیر سایت از آخرین حملات هکی که انجام شده اطلاع پیدا کند. این سیستم همانند یک آنتی ویروس و Firewall از وب سایت شما محافظت می کند و گزارشی در این زمینه ارسال می شود.