15 نکته در افزایش سرعت سایت

15 نکته در افزایش سرعت سایت

95/10/07توسط ف*مازندرانیاخبارمقالات

15 نکته در افزایش سرعت سایت

سرعت سایت یکی ار مهمترین فاکتورها برای سنجش کارایی و سئو سایت است. گوگل سرعت سایت را بعنوان یکی از 200 فاکتور خود در رنکینگ صفحات و جایگاهشان در نتایج جستجو در نظر میگیرد و سرعت مناسب سایت را نشانگر کاربرپسند بودن آن میداند. با افزایش رقابت در زمینه سئو و جذب بازدیدکنندگان بیشتر از طریق موتورهای جستجو، از دست دادن هر فرصتی میتواند شانس شما را برای رسیدن به صفحه اول گوگل کاهش دهد.

1- بهینه سازی تصاویر

تصاویر حجم زیادی از سایت شما را تشکیل میدهند و میتوانند تاثیر زیادی بر افزایش سرعت سایت شما داشته باشند. تغییر سایز عکس‌ها با استفاده از HTML تاثیری بر سایز آنها ندارد و تنها نحوه نمایش را تغییر میدهد، برای  کاهش حجم سایت و نتیجتا افزایش سرعت سایت از نرم افزارهای جانبی مانند فتوشاپ استفاده کنید.

در پایین چند ابزار آنلاین برای بهینه سازی تصاویر را لیست کرده ایم:

Smush.it

Online Image Optimizer

SuperGIF

2- فرمت تصاویر

برای بهینه سازی سایت و افزایش سرعت سایت از فرمت های استاندارد مانند JPG، PNG و GIF برای تصاویر استفاده کنید.

3- از متن گرافیکی بپرهیزید

بعضی از سایتها برای زیباتر شدن مطالب ارئه شده و عنوان‌ها در سایت آنها را بصورت تصویر قرار میدهند، اینکار حجم سایت شما را افزایش داده و برای سئو مناسب نیست، بهتر است برای اینکار از دستورات CSS استفاده کرده و مطالب را بصورت متن ارائه دهید.

4- افزونه‌های غیرضروری را حذف کنید

افزونه‌ها به شدت بر سرعت سایت شما تاثیرگذارند، بعضی از آنها مانند دکمه‌های اشتراک گذاری برای هر سایتی لازم هستند ولی نصب افزونه‌های متعدد و غیرضروری سرعت سایت شما را کاهش خواهد داد.

5- CSS و JS را درون کد استفاده نکنید

بهتر است که کدهای CSS و JavaScript خود را در فایل‌های جداگانه‌ای قرار دهید. زمان لود شدن سایت این فایلها در حافظه کش مرورگر ذخیره شده و در بازدیدهای بعدی سرعت سایت را افزایش میدهد. همچنین این کار ایجاد تغییرات در سایت را برای شما راحتتر میکند.

6- استفاده از حافظه کش مرورگر

هربار که بازدیدکنندگان سایت شما را باز میکنند تمام تصاویر و کدها بارگذاری میشوند که زمان زیادی را میطلبد ولی با استفاده از حافظه کش مرورگر شما میتوانید بخش زیادی از اطلاعات را بر روی کامپیوتر کاربران ذخیره کنید و در بازدیدهای بعدی دیگر نیازی به دانلود دوباره آنها نیست که این امر سرعت سایت را به طرز چشمگیری افزایش میدهد. همچنین با اینکار مصرف پهنای باند و هزینه هاست خود را کاهش خواهید داد.

7- فایل JavaScript را در انتهای متن قرار دهید

این کار باعث میشود که لود شدن این نوع فایلها در انتها صورت پذیرد و بارگذاری باقی مطالب را به تاخیر نیندازد.

8- از ریدایرکت پرهیز کنید

تا حد امکان از ریدایرکت کردن لینک‌ها خودداری کنید، زیرا باعث اضافه شدن یک درخواست HTTP شده و سرعت سایت را کاهش میدهد. آدرس‌های اشتباه را پیدا کنید و تمامی آنها را درست کنید.

9- DNS ها را تا حد امکان کاهش دهید

DNS یا همان نام دامنه‌ها بر روی هاست شما هر کدام بین 20 تا 120 میلی ثانیه زمان برای بازخوانی از هاست نیاز دارند. برای اینکار شما میتوانید از آدرس دهی بجای ساخت زیردامنه استفاده کنید بطور مثال از Websima.com/blog بجای blog.websima.com استفاده کنید.

10- CSS ها و HTML های غیرضروری را حذف کنید

این امر در مورد سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا تاثیر زیادی خواهد داشت زیرا قالب آنها معمولا با امکانات متنوعی طراحی میشوند که شما از همه آنها بهره نخواهید برد و با حذف کدهای اضافی میتوانید سایز صفحات را کاهش داده و سرعت سایت را بیشتر کنید.

11- از چند سیستم آمارگیر استفاده نکنید

پیگیری بازدیدها بر روی سایت شما کاری عاقلانه و درست است ولی برای اینکار تنها از یک سیستم آمارگیر استفاده کنید تا از بار اضافی برروی سایت و کاهش سرعت آن جلوگیری کنید. مثلا بطور همزمان از سیستم آمارگیر گوگل آنالیتیکز و وبگذر یا امثال آنها استفاده نکنید.

12- از G-Zip بهره بگیرید

همانطور که برای کاهش حجم فایلها برروی کامپیوتر خود آنها را زیپ میکنید، فایلهای سایت شما نیز میتوانند بوسیله G-Zip فشرده سازی شوند. اینکار حجم کلی سایت را کاهش داده و سرعت سایت را بهبود میبخشد، البته هاست شما باید آن را ساپورت کند.

13- درخواست‌های HTTP  سایت را کاهش دهید

با استفاده از تکنیک CSS Sprite تصاویر خود را یکپارچه کنید و به این طریق تعداد درخواست‌های HTTP خود را تا حد امکان کاهش دهید.

14- از Expires و Cache-Control در هدر استفاده کنید

برای مطالب ثابت در سایت خود از Expires یا تاریخ انقضا استفاده کنید و برای مطالبی که تغییر میکنند Cache-Control استفاده کنید. اینکار محتوا، تصاویر و فایلهای سایت شما را قابل کش کرده و تعداد درخواست‌های HTTP به سرور را کاهش میدهد و افزایش سرعت سایت را موجب خواهد شد. در واقع شما با استفاده از Expires مدت زمان نگهداری اطلاعات کش شده و تاریخ تقریبی تغییرات در آنها را مشخص خواهید کرد.

15- CMS  خود را بروزرسانی کنید

اگر از سیستم‌های مدیریت محتوا مانند وردپرس و جوملا بهره میبرید برای بهینه بودن و افزایش سرعت سایت همواره از آخرین نسخه ها استفاده کنید ولی برای اینکار ابتدا نسخه جدید را روی یک فضای نمونه امتحان کنید تا از سلامت آن مطمئن شوید.

شما میتوانید سرعت سایت خود را قبل و بعد از اجرای هرکدام از این موارد بوسیله ابزارهای رایگان موجود مانند Woorank و GTmetrix بسنجید و تاثیر هریک را بر سرعت سایت ببینید. توجه داشته باشید که شاید هرکدام از این موارد تاثیر اندکی بر سرعت سایت شما داشته باشند ولی رعایت همه آنها میتواند سرعت سایت خود را تا دوبرابر نسبت به قبل افزایش دهد.

تهیه و تنظیم:

گروه نرم افزاری آرین

مطالب مرتبط


معرفی ۸ استارت آپ خارق العاده سال ۲۰۱۶
تاریخ:95/11/10

بازدید:131

معرفی ۸ استارت آپ خارق العاده سال ۲۰۱۶
تاریخ:95/11/10

بازدید:131

معرفی ۸ استارت آپ خارق العاده سال ۲۰۱۶
تاریخ:95/11/10

بازدید:131

معرفی ۸ استارت آپ خارق العاده سال ۲۰۱۶
تاریخ:95/11/10

بازدید:131

معرفی ۸ استارت آپ خارق العاده سال ۲۰۱۶
تاریخ:95/11/10

بازدید:131

پادشاهی محتوا و فروش بیشتر
تاریخ:94/05/31

بازدید:743

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران