همه چیز درباره بازاریابی ویروسی

همه چیز درباره بازاریابی ویروسی

95/07/13توسط ف*مازندرانیاخبارمقالات

همه چیز درباره بازاریابی ویروسی

 ویروس هایی که باعث سرماخوردگی می شوند در کوتاهترین زمان در همه جا پخش میشوند دلیل آن تماس انسانها باهمدیگر و انتقال بیماری است. بازاریابی ویروسی در اینترنت نیز به همین روال کار می کند و اطلاعات با دست بدست شدن بسرعت منتشر میشود. در بازاریابی ویروسی شما از ارتباطات میان مشتریان پیام خود را به دیگران ارسال می نمایید. باتوجه به جایگاه ویژه ای که این نوع تبلیغ در سالیان طولانی در استراتزی های بازاریابی داشته است شما نمی توانید نسبت به آن بی اعتنا باشید. در صورت بهره گیری مناسب از امکانات گسترده  این بازاریابی الکترونیکی شما قدمی بزرگ رو به جلو برداشته اید. این روش بازاریابی برای شما ارزان و با صرفه  و برای مشتریانتان متنوع و جذاب می باشد. این روش بازاریابی همان روش قدیمی و معروف word of mouth marketing می باشد بنحوی که سرویس های خوب از طریق مردم دهان به دهان میگردد و باعث می شود که یک سرویس و یا شرکت ازاین طریق بر تعداد مشتریان خود بیافزاید.

کارکرد بازاریابی ویروسی

این نوع بازاریابی مردم را به بازگو کردن پیام بازاریابی شما به دیگران بر می انگیزد. این امر می تواند باعث جلب توجه بسیار زیادی به خدماتی که ارائه می کنید و یا محصولاتی که تولید می کنید، باشد جلب توجهی تصاعدی! یک نفر به دونفر می گوید آن دونفر به چهار نفر می گویند آن چهار نفر به هشت نفر می گویند و...

بعنوان مثال در بازاریابی توسط پست الکترونیک اگر email شما شامل عنصری باشد که دریافت کننده را به فرستادن آن پیام به دیگران ترغیب کند شما یک بازاریابی ویروسی انجام داده اید.

بازاریابی ویروسی به نرخ بالای تبادل بین اشخاص بستگی دارد. اگر درصد زیادی از دریافت کنندگان پیامی آنرا به تعداد زیادی از دوستان خود ارسال کنند رشد ارسال آن پیام بسیار قابل توجه خواهد بود و به طبع اگر تعداد تبادل کم شود رشد باشکست روبه رو خواهد شد.

اگر شما به 100 نفر email بفرستید و فقط 25% ازآن افراد صرفا به یک نفر از دوستان خود پیام شما را منتقل کنند شما براحتی پیام خود را به 25نفردیگر رسانده اید.25 نفری که ممکن بود هیچ وقت پیام شمارا دریافت نکنند. شما با استفاده از بازاریابی ویروسی مشتریان بیشتری جلب خواهید کرد.

حتی اگر بتوانید گزارشی که خاص شماست طراحی کنید تا کالا یا خدمات شما را به خواننده بفروشد و از طریق بازاریابی ویروسی آنرا منتشر سازید پس از مدتی سیلی از مشتریان به محصول شما هجوم خواهند آورد. جالب است بدانید مسابقات رای گیری و نظرسنجی، بازی و حتی لطیفه از فرم های دیگر بازاریابی ویروسی هستند.

بازاریابی ویروسی باعث صرفه جویی در هزینه های تبلیغاتی میگرد زیرا اطلاعات خیلی سریعتر در این محیط آزاد گسترش می یابند. در حقیقت، خواهید دید بسیاری از استراتژیهای ویروسی میتوانند نام شهرت و پیغام شما را گسترش دهند. وقتی عملیات بازاریابی ویروسیتان را آغاز میکنید تا مدت ها ادامه پیدا می کند و نمیتوان آن را متوقف کرد مانند ویروسهای واقعی که در قرنهای گذشته که صدها هزار نفر را تحت تاثیر قرار دادند. موفقیت طرح بازاریابی ویروسی شما به این بستگی خواهد داشت که چگونه افراد متناوبا و سریع گزارش شما را به مشتریان، اعضا، دوستان و ارباب رجوع هایشان میرسانند. این بدان معناست که شما باید با یک گزارش یا ابزار دیگری تهیه کنید که مفید و شامل اطلاعاتی باشد که به آسانی در دسترس نیست و میتواند بعنوان منبعی ارزشمند برای مصرف کنندگان یاصاحبان شرکتها در بازار باشد. باگرافیک رنگارنگ و محتویات مفید و گرانبها گزارشتان را کاملا حرفه ای جلوه دهید. زیرا گزارشتان هرچه بهتر بنظر بیاید افراد بیشتری مشتاق خواهند بود آنرا به دیگران معرفی کنند. دلیل اینکه بازاریابان اینترنتی باهوش گزارشاتشان را با حق کپی و تکثیر ارایه می دهند آن است که باعث شوند تا هزاران بازاریاب آنلاین اینترنتی آن را به همراه اطلاعات محصول یاخدماتی که خودشان دارند ارایه دهند. بدین ترتیب در مدت کمی هزاران نفر در حال ترویج گزارش شما هستند. همچنین شما میتوانید یک فایل موزیک کتاب موزیک کتاب الکترونیکی کلیپ ویدیویی یا سایر گزینه های این چنینی را به آنها بدهید که در هر کدام لینکی که مردم را به وبسایت شما برای دریافت اطلاعات بیشتر محصولات ومنابع راهنمایی میکند وجود داشته باشد. هرچیزی را که به عنوان جایزه انتخاب می کنید برای آن وقت کافی صرف کرده و مانند محصولی ارزشمند آنرا بسازید تا مطمئن شوید اطلاعات ارزشمندی خواهد  داشت و مشتریان احتمالی را تشویق به کلیک کردن در صفحه اینترنتی شما و سپس ترغیب به خرید کرن بنماید. اگر گزارش بی ارزش معمولی را تهیه کنید پس از مدتی کوتاه توسعه آن متوقف خواهد شد.

گزارشات ویروسی از دو طریق متفاوت دست بدست میشوند:

1.وقتی کسی ایمیلی را منتشر میکند یا مقاله ای را چاپ میکند و مردم را ترغیب به دانلود گزارشات از وبسایت شما تحریک میکند.

2.وقتی کسی گزارش شما را به یک وبسایت دیگر میفرستد یا به کسی دیگر می دهد زیرا شما به آن شخص این اختیار را داده اید.

بازاریابی ویروسی به مردم این امکان را می دهد تا از محصولات و سرویس های شما بصورت رایگان استفاده کنند. این امکان در جهت چند برابر کردن و سرعت بخشیدن به فروش شما در اینترنت یسیار موثر خواهد بود. ایده پنهان در بازاریابی ویروسی این است که شما تبلیغ خود را به همراه جایزه ای در اختیار دیگران برای استفاده یا هدیه آن به دیگران قرار می دهید.

بهینه سازی وب سایت برای بازاریابی ویروسی

  

شما به سه صفحه حیاتی برای دادن گزارشات خاص و در نهایت فروش کالا یاخدماتتان نیاز دارید:

1. یک صفحه وب که گزارشات رایگان شمارا به شکل فایل  قابل دانلود ارائه میدهد و برای دانلود بازدید کنندگان ابتدا باید نام آدرس ایمیل کد پستی و هر اطلاعات دیگری را که شما میخواهید را بدهند تا بتوانند آنرا دانلود کنند.

2. یک صفحه تایید تا از بازدیدکنندگان برای اینکه اطلاعات تماسشان را ارائه داده اند تشکر شود.صفحه تایید همچنین به بازدیدکنندگان میگوید که روی لینک خاصی کلیک کنند تا بتوانند گزارش را دانلود کنند که این لینک باید مشترک جدید را به صفحه فروش کالای شما ببرد.

3. صفحه فروش محصول شما که متن تبلیغاتی ماهرانه ای را به نماشی می گذارد و بازدید کننده را ترغیب به خرید محصول یاخدمات شما میکند.

 روش های بازاریابی ویروسی

1. به دیگران اجازه دهید از مقاله های شمابرای استفاده در وب سایت مجله الکترونیکی خبرنامه هاو کتب الکترونیکی خود بهره مند شوند.منبع و امکان چاپ مجدد مقاله را در انتهای آن قرار دهید.

2. اجازه دهید دیگران از هر هدیه رایگان شما به عنوان جایزه برای فروش محصول یا معرفی خدمات شما استفاده کنند.

3. اجازه دهید دیگران از صفحه تبادل نظر online شما روی وب سایت خود استفاده کنند. بعضی افراد این صفحه را در اختیار ندارند. می توانید در ازای اجازه استفاده دیگران ازاین صفحه بنر خود را در بالای صفحه اضافه کنید.

4. اجازه دهید دیگران برروی سرور شما وب سایتی به رایگان ایجاد کنند.به ازای فضای رایگانی که در اختیار آنها قرار می دهید از فضای تبلیغاتی وب سایتهای آنان استفاده کنید.

5. به دیگران اجازه دهید لینک سایت خودرا در دفترچه راهنمای رایگان وب سایت سایت شماقراردهندودر مقابل آنها بخواهید لینک وب سایت شما را در وب سایت خود قرار دهند.

6. سرویس های online رایگانی مانند email رایگان ثبت رایگان در موتورهای جستجو گر و... در وب سایت خود ارائه نمائید. به دیگران اجازه دهید ازاین سرویس ها رد وب سایت یا مجله الکترونیکی خود بهره گیرند.

7. به دیگران اجازه دهید نرم افزارهای رایگان شما را به دوستان خود هدیه دهند. فراموش نکنید تبلیغات خودرا در داخل برنامه ها قرار دهید.

8. امکان بهره گیری از نمونه طرح های گرافیکی وب سایت و یا خبرنامه رابرای دیگران فراهم آورید تا از آنها استفاده نموده یابه دیگران هدیه دهند. شما فقط تبلیغات خودرا در آنها بگنجانید.

9. اگر کتاب الکترونیکی دارید به دیگران اجازه دهید تبلیغات خود را به رایگان در آن اضافه کنند. به یاد داشته باشید با این کار آنها کتاب الکترونیکی شمارا در اختیار بازدیدکنندگان وب سایت خود یا مشترکین مجله الکترونیکی خود قرار می دهند.

10. امکان استفاده ازکتاب الکترونیکی خود را برای دیگران فراهم آورید.اجازه دهید دیگران کتاب الکترونیکی شمارا به بازدیدکنندگان خود ارائه نمایند.بازدیدکنندگان جدید نیز باید کتاب رادر اختیار دیگران بگذارند.ادامه این کار موجب پخش شدن ویروسی کتاب الکترونیکی شما ودر حقیقت تبلیغ شما و محصولات و خدمات شمادر اینترنت می شود.

 

اگر تا به حال ازاین روش بازاریابی استفاده نکرده اید آنرا امتحان کرده و از نتایج آن متعجب شوید.

تهیه و تنظیم:

گروه فنی مهندسی آرین

مطالب مرتبط


پرسونای مخاطب هدف در بازاریابی چیست؟
تاریخ:95/10/26

بازدید:140

پرسونای مخاطب هدف در بازاریابی چیست؟
تاریخ:95/10/26

بازدید:140

پرسونای مخاطب هدف در بازاریابی چیست؟
تاریخ:95/10/26

بازدید:140

پرسونای مخاطب هدف در بازاریابی چیست؟
تاریخ:95/10/26

بازدید:140

طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی ارمغان کاشان توسط آرین تیم به اتمام رسید.
تاریخ:94/07/13

بازدید:910

طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی ارمغان کاشان توسط آرین تیم به اتمام رسید.
تاریخ:94/07/13

بازدید:910

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران