نگارش محتوا در وب سایت

نگارش محتوا در وب سایت

94/07/27توسط اخبارمقالات

نوشتن محتوا در فضای آنلاین با نوشتن برای نشریات چاپی بسیار متفاوت است. کاربران وب معمولا عجله دارند و ترجیح می‌دهند در کمترین زمان صفحات را مرور کنند به همین دلیل مقدار کوچکی از اطلاعات را درک می کنند.
به آمار زیر دقت کنید :
  • ۷۹% کاربران محتوا در فضای آنلاین به جای مطالعه کلمه به کلمه مطلب ، آن را به صورت اجمالی مرور می کنند و تنها ۲۸% محتوای شما مطالعه می شود که اکثرا شامل تیترها ، خلاصه ها و نوشته های بزرگنمایی شده و مهم می باشد .
  • سرعت مطالعه محتوا در فضای وب ۲۵% کند تر از محتوای چاپی است.
  • خستگی چشم برای مطالعه مطلب از طریق مانیتور یا LCD تقریبا سه برابر مطالعه مطالب چاپی است.
این مقاله، آناتومی یک پست یا مقاله را برای شما شرح می دهد.
 - محتوای مختصر و مفید
همانطور که قبلا گفته شد کاربران وب کمی بی حوصله هستند . پس باید سعی کنید خیلی مطالب بلند و طولانی ننویسید . سعی کنید از محتوای کوتاه در کنار محتوای بلند استفاده کنید . یک مقاله بلند از لحاظ تعداد کلمه می تواند بین ۷۰۰ تا ۱۳۰۰ کلمه برای وب فارسی مناسب باشد . این تعداد کلمه برای وب انگلیسی کمی بیشتر هست
- استفاده از زبانی ساده و راحت
از آنجایی که کاربران مطلب شما را سریع مرور می‌کنند و به نوعی نگاهی اجمالی دارند ، سخنان گزاف و لغات نامعمول و سنگین ممکن است سرعت مطالعه کاربر را کم کند یا موجب خروج همیشگی از وب سایت شما شود. همچنین به خاطر داشته باشید شما مخاطبین گسترده‌ای با سطح تحصیلاتی متفاوت دارید، پس بهترین کار این است که زبان ساده و همه فهم به کار ببرید تا همه از آن بتوانند لذت ببرند (البته موارد استثنا برای مقالات تخصصی وجود دارد)
- تقسیم بندی محتوا با تیترها و میان تیترها
استفاده از تیترها برای تقسیم‌بندی مطلب امکان مرور سریع و اجمالی رو فراهم می‌کند و ساختار عمودی بهتری به صفحه می‌دهد
عنوان صفحه یا Header 1 : باید عنوانی جذاب باشد که دقیقا آنچه ‌را می‌خواهید در اصل مطلب را  شرح دهد. تمام صفحات مطلب باید در بخش‌هایی با تیتر ساماندهی شوند. سرفصل باید دقیقا موضوع آن فصل را تشریح کند.
 
میان تیترها یا  Header 2 و   Header3
بارها دیده شده که مقاله های بسیار مفیدی تولید شده اند اما قالب بندی و ساختار آن ،اصولی نیستند. به این معنا که محتوا از خط اول تا خط آخر یک تکه هست بدون هیچ میان تیتری و به هم چسبیده که مطالعه مطلب را بسیار دشوار می کند. حتما سعی کنید در محتوای بلند با پاراگراف بندی درست و میان تیتر ها مطالعه آن را برای خواننده راحت کنید .یکی از مهمترین مزایای میان تیترها این است که کمک زیادی به درک بهتر محتوای شما می کند و همچنین مانع خستگی چشم خواننده میشود
- پاراگراف‌ها و جملات کوتاه
جملاتتان را کوتاه و پاراگراف‌هایتان را حداکثر ۳ یا ۴ خط در نظر بگیرید و بعد از آن یک اینتر بزنید تا فاصله ای بین پاراگراف ها ایجاد شود . این موضوع امکان خواندن سریع و درک بهتر اطلاعات در متن را فراهم می‌کند. بهتر است جملات شما بیشتر از ۲۰ کلمه نباشد . هر چه تعداد کلمات از ۲۰ بیشتر باشد ذهن خواننده کلمات اول جمله را فراموش می کند .
جملات اول در هر پاراگراف را جملات موضوعی و جملات بعدی را جملات توضیحی یا توصیفی می گویند . به این معنا که در جمله اول موضوع پاراگراف بیان می شود و در جملات بعدی به توضیح و توصیف آن جمله پرداخته می شود . با رعایت این موضوع ساختار درستی برای نوشتن مقاله خود در نظر گرفته اید .
- بخش های اصلی یک مقاله
یک پست خوب حاوی سه بخش اصلی است : مقدمه ، متن اصلی و پایان .
مقدمه :  مقدمه محتوا می تواند  حاوی چکیده ای از مطلب باشد ، می تواند شرح یک داستان یا خاطره، نقل قول یا مثل همین مقاله با یک داده آماری شروع شود و یا حتی می توانید علت نگارش مطلب را در مقدمه توضیح دهید .
یک یا دو پاراگراف برای بخش مقدمه که در ابتدای پست نوشته می شود بسیار عالی و کاربردی است . یکی از مهمترین مزایای مقدمه در صورت جذاب بودن این هست که می تواند موجب ترغیب کاربر به مطالعه ادامه مقاله باشد .
متن اصلی : بخش مهمی از مقاله که باید بتوانید در آن به سوالات و دغدغه های ذهنی مخاطبان و کاربران پاسخ دهید متن اصلی است . در متن اصلی از میان تیترها و پاراگراف بندی به درستی استفاده کنید. استفاده به جا از جملات موضوعی و توضیحی در پاراگراف های متن اصلی رعایت شود .
در صورتی که در متن اصلی در خصوص چند موضوع می خواهید صحبت کنید، باید نظم نگارشی را رعایت کنید . ابتدا به صورت کامل موضوع اول را به اتمام برسانید و بعد با تیترها و میان تیترهای مجزا به سراغ موضوع دوم بروید .
پایان : یک پایان خوب می تواند با طرح یک سوال از تجربیات کاربران در مورد موضوع مرتبط باشد، می تواند جمع بندی از بخش های مهم نوشته شما باشد . پایان در حد یکی دو پاراگراف نوشته شود کفایت می کند . برخی از نویسنده ها در پایان از نتیجه گیری استفاده می کنند اما برخی دیگر نتیجه گیری را به عهده کاربر و مخاطب خود می گذارند .
- کلمات کلیدی مهم هر پست 
لیستی از عبارات یا کلمات کلیدی که بازدیدکنندگان شما ممکن است جستجو کنند و به محتوای شما برسند آماده کنید و در محتوای خود به کار ببرید. این کار باعث می شود که جستجو کنندگان در موتورهای جستجو بهتر بتوانند به مقاله شما برسند . البته در این مورد زیاده‌روی نکنید و کلمات و عبارات را به جا در متن استفاده کنید. سعی کنید استفاده از این عبارات و کلمات کلیدی را در سطرهای بالایی و در مقدمه متن و همچنین تیترها و میان تیترها افزایش دهید.
- لیست‌های نقطه‌دار و شماره‌دار
استفاده از این موارد مرور مطلب را آسان می‌کند و می‌تونید از آنها برای تاکید بر بخش‌های خاصی از اطلاعات که مهم هستند استفاده کنید. لیست های نقطه دار و شماره دار هم مثل تیترها و میان تیترها و همچنین تصاویر زودتر از دیگر المان های محتوا مطالعه می شود .
- متن های بلد شده 
نوشته‌های پررنگ بر روی مهمترین مطلب پاراگراف تاکید می‌کنند، البته لازم نیست هر پاراگراف بخش پررنگی داشته باشد. مراقب باشید که از پررنگ‌سازی به جا استفاده کنید و در این موضوع افراط نکنید. اگر شما کل یک پاراگراف را پررنگ کنید، هدف اصلی پررنگ‌سازی را از بین برده‌اید. بخش کوچک و مهم مقاله را به جای یک پاراگراف کامل با خطوط زیاد پر رنگ کنید . 
- افزودن لینک به پست
توانایی افزودن لینک به مقاله یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد وب است. شما مانند کتاب یا روزنامه با یک متن ایستا طرف نیستید. شما می‌توانید از لینک‌ها استفاده کنید تا به خوانندگان نشان دهید، از کجا می‌توانند اطلاعات بیشتری درباره‌ موضوع لینک شده کسب کنند. از لینک‌های داخلی حتما استفاده کنید (لینک به صفحات دیگر در سایت خودتان) تا مطلب خود را بهبود بخشید و بازدیدکننده برای مقالات دیگر خود جذب کنید.
همچنین می توانید از لینک‌های خارجی (برای سایت‌های دیگر) استفاده کنید تا مستندات قوی و محکمی نسبت به مطلبتان به کاربر ارائه کنید .
- استفاده از تصویر در بین پاراگراف ها
بسیاری از کاربران در نگاه اول تیترها و تصاویر را مرور و سپس شروع به مطالعه مطلب می کنند . یک نکته بسیار مهم این هست که تصاویر به نوعی می توانند ایستگاه خستگی چشم در پست نام بگیرند . دلیل این نام گذاری آن است که در متن های بلند به ازای هر سه الی پنج پاراگراف برای رفع خستگی چشم کاربر ، تصویری زیبا با رنگ بندی خوب قرار داده می شود .
با رعایت نکات بالا به طور قطع می تونید محتوای بهتر و مخاطب پسندتری تولید کنید . 
 

مطالب مرتبط


10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان میلیاردر تغییر دهنده جهان
تاریخ:95/05/30

بازدید:304

10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان میلیاردر تغییر دهنده جهان
تاریخ:95/05/30

بازدید:304

امضا قرارداد طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت شرکت عمران بتن با آرین تیم
تاریخ:94/04/22

بازدید:1024

امضا قرارداد طراحی سایت و بهینه سازی وب سایت شرکت عمران بتن با آرین تیم
تاریخ:94/04/22

بازدید:1024

بهینه سازی سایت با ابزاری رایگان
تاریخ:95/11/01

بازدید:167

بهینه سازی سایت با ابزاری رایگان
تاریخ:95/11/01

بازدید:167

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران