چگونه در شبکه های اجتماعی بازاریابی کنیم؟؟؟

چگونه در شبکه های اجتماعی بازاریابی کنیم؟؟؟

94/05/18توسط اخبارمقالات

فعالیت در شبکه‌های اجتماعی محبوب‌ترین کار در اینترنت محسوب می‌شود، به همین خاطر کاملا منطقی به نظر می‌رسد که کسب‌وکارها از شبکه‌های اجتماعی برای افزایش فروش و شهرت خود استفاده کنند. در حال حاضر ۹۰ درصد کسب‌وکارهای جهان هر کدام با روش‌های مخصوص به خود از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.
 
اما فقط درست کردن یک اکانت و ارسال چند توییت و پیام برای تبدیل کردن شبکه‌های اجتماعی به پلتفرمی پرسود و مفید برای بازاریابی کسب‌وکارها کافی نیست. با دوری کردن از چند اشتباه اساسی، بسیاری از کسب‌وکارها این توانایی را خواهند داشت که بازگشت سرمایه خود را افزایش دهند و از اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی به موقعیت‌های بیشتر و بهتری برسند.
خیلی از کارهایی که در این حیطه انجام می شوند کاملا اشتباه هستند و متاسفانه بسیاری از افراد نادانسته مرتبا مرتکب همین اشتباهات می شوند و از سوی دیگر خیلی اقدامات هستند که کمتر کسی به آنها توجه می کند. در این مقاله  باید و نباید رایج در بازاریابی شبکه های اجتماعی را مرور میکنیم تا شما نیز درگیر این اشتباهات نشوید..
 
در ابتدا چند تکنیک نبایدی و در ادامه چند تکنیک بایدی را مرور میکنیم: 
 نداشتن استراتژی
کاربران شبکه‌های اجتماعی در هر ثانیه با دریایی از پیام‌ها و اطلاعات روبه‌رو می‌شوند. کسب‌وکارهایی که استراتژی مناسبی برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی ندارند نمی‌توانند در این دریای اطلاعات خودنمایی کنند و پیام‌های خود را به مخاطبان اصلی خود برسانند.
ساختن یک استراتژی شامل داشتن اهداف مشخص و قابل اندازه‌گیری، توسعه یک مجموعه قوانین واضح برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی، تفکر در راستای رفتار برند در شبکه‌های اجتماعی و ساختن یک تقویم محتوا با اهدافی معین می‌شود. بدون یک استراتژی مناسب، کسب‌وکارها ممکن است بتوانند محتوای خوبی تولید کنند ولی زیاد مورد توجه قرار نگیرند.
 
عدم یکپارچه‌سازی با دیگر امکانات دیجیتالی
شبکه‌های اجتماعی وقتی با دیگر امکانات دیجیتالی یکپارچه‌سازی شوند نتایج بهتری به دنبال خواهند داشت. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که بسیاری از کسب‌وکارها مرتکب می‌شوند این است که اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را از همه چیز مجزا می‌کنند. نه تنها اکانت‌ها در شبکه‌های اجتماعی باید از طریق پروفایل‌ها به هم مرتبط باشند، بلکه باید مستقیما به وبسایت‌ها، ایمیل‌ها و تبلیغات هم متصل باشند. مرتبط نکردن این موارد با یکدیگر باعث می‌شود که هر امکان دیجیتالی تاثیرگذاری کمتری داشته باشد.
توییتر
استفاده نکردن از عکس‌ها
عکس‌ها در توییتر سبب می‌شوند که توییت‌ها فضای بیشتری از فید را اشغال کنند و در نتیجه توجه کاربران بیشتری را به خود جلب کنند. توییت‌هایی که دارای عکس هستند به حد قابل توجهی تاثیرگذارتر از توییت‌های بدون عکس می‌باشند. با اینکه برای همه توییت‌ها نمی‌توان عکس مناسبی پیدا کرد، اما کسب‌وکارها باید در نظر داشته باشند که هر زمان که ممکن بود توییت‌های خود را با عکس ارسال کنند تا توجه بیشتری را به سوی پیام‌های خود جذب کنند.
بهره نبردن از هشتگ‌ها
هشتگ‌ها راه بسیار خوبی هستند که کسب‌وکارها می‌توانند با استفاده از آن‌ها با دیگران وارد گفت‌وگو شوند و بحث‌هایی به راه بیاندازند که هم مفهوم داشته باشند و هم با این بحث‌ها به اعتبار خود بیافزایند.
به عنوان مثال کسب‌وکارها می‌توانند از هشتگ #مشتری‌برتر برای معرفی بهترین مشتری خود در هفته یا ماه گذشته استفاده کنند و اگر یک عکس مناسب هم به این توییت خود اضافه کنند می‌توانند راحت‌تر توجه دیگران را به توییت خود جلب کنند. استفاده از هشتگ‌ها به شکل استراتژیک، به کسب‌وکارها کمک می‌کند که مخاطب هدف خود را راحت‌تر پیدا کنند، کاری کنند که افراد بیشتری آنها را فالو کنند و میزان تاثیرگذاری برند خود را به اندازه چشم‌گیری افزایش دهند.
 متناقض بودن
اکانت توییتر یک برند، باید در جهت همان کسب‌وکار استفاده شود و نظر شخصی کسی را بازتاب ندهد. با اینکه گاهی اوقات پیام‌های خنده‌دار و خودمانی می‌توانند اکانت توییتر را دوست‌داشتی‌تر کنند، اما دخالت نابجا در بحث‌وجدل‌ها، توهین به برندهای دیگر یا پرداختن به موضوعات نامرتبط به کسب‌وکار می‌تواند آن برند را با شکست کامل مواجه کند.
از طرف دیگر اکانت‌های توییتر کسب‌وکارها نباید به صورتی باشند که در نظر مخاطب مثل روبات جلوه کنند. ارسال توییت‌های مشابه و تکراری می‌تواند باعث شود که اکانت آن کسب‌وکار خسته‌کننده به نظر برسد. بهترین راه داشتن رفتاری معتدل است که هم با ثبات به نظر برسد، هم به مخاطب اهمیت بدهد و هم برخوردی انسانی داشته باشد، نه مثل یک روبات.
فیسبوک
 
استفاده نکردن از عکس‌ها یا استفاده از عکس‌ها با سایز نادرست
جلوه‌های بصری سبب افزایش توجه در شبکه‌های اجتماعی می‌شوند. طبق اکثر تحقیقات انجام شده، پست‌هایی که دارای عکس هستند در فیسبوک بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند و لایک و کامنت بیشتری دریافت می‌کنند. بر همین مبنا، کسب‌وکارها باید دقت کنند که از عکس‌های مناسب و با اندازه‌های مناسب برای محتوای خود بهره ببرند.
 حذف نکردن URL از پست‌ها
وقتی یک لینک در پست فیسبوک قرار داده می‌شود، فیسبوک به صورت خودکار یک عکس از آن لینک تهیه می‌کند که قابل کلیک کردن است و کاربر را به مقصد موردنظر هدایت می‌کند. بنابراین لازم نیست که کسب‌وکارها در مطالب خود در فیسبوک URL را هم به اشتراک بگذارند. با اینکه این لینک اضافه در مطالب شما در فیسبوک ضرر مستقیمی برای برند شما ندارد، اما اکثر کاربران این شبکه اجتماعی با دیدن URL در پست شما فکر می‌کنند که برند شما از توانایی‌های فیسبوک اطلاع زیادی ندارد، پس توصیه می‌شود URL اضافی را از مطلب خود حذف کنید.
اشتباه: ارتباط برقرار نکردن با دنبال‌کننده‌ها
شبکه‌های اجتماعی با هدف تعامل بین کاربران ایجاد شده‌اند و مشتری‌ها از کسب‌وکار موردنظر توقع دارند که در فیسبوک از خود پاسخگویی نشان دهد. پاسخ دادن به پست‌ها، تشکر از مشتری‌ها به خاطر کامنت دادن و رسیدگی به شکایت آن‌ها باعث می‌شود که مشتری‌ها احساس بهتری نسبت به آن برند داشته باشند.
کسب‌وکارها باید یک استراتژی مناسب برای پاسخ دادن به کامنت‌ها داشته باشند، چه این کامنت‌ها مثبت باشند چه منفی و باید بدانند که چطور از این پلتفرم اجتماعی به عنوان بخشی از استراتژی مدیریت بحران استفاده کنند. همه کامنت‌ها نیاز به پاسخ ندارند اما پاسخ دادن به دنبال کننده‌ها سبب می‌شود که مشتری به برند احساس اعتماد پیدا کند که همین باعث افزایش میزان فروش در آینده خواهد شد.
گوگل پلاس
 استفاده نکردن از این پلتفرم
گوگل پلاس شاید یکی از مهم‌ترین شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر باشد. این شبکه اجتماعی مستقیما با نتایج جست‌وجوی گوگل یکپارچه‌سازی شده و باعث شده که پروفایل‌های گوگل پلاس به بخشی جدایی‌ناپذیر از هر استراتژی بازاریابی دیجیتال یا بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو تبدیل شوند.
به کار نبردن حلقه‌ها و انجمن‌ها
حلقه‌ها در گوگل پلاس این امکان را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کنند که مشتری‌های خود را به گروه‌های مختلف دسته‌بندی کنند و برای هر گروه محتوای خاصی تدارک ببینند. اگر از حلقه‌ها استفاده نشود، هر محتوایی که تولید می‌شود برای همه دنبال‌کننده‌ها به صورت یکسان ارسال می‌شود.
برای افزایش میزان توجه به برند در این شبکه اجتماعی، به جای ارسال محتوا به همه، کسب‌وکارها باید محتوایی را تولید کنند که عده خاصی از مخاطبان را هدف قرار دهد و بعد آن محتوا را به حلقه‌ها و انجمن‌های مناسب ارسال کنند.
اینستاگرام
به کار نبردن هشتگ‌ها به شکل موثر
در اینستاگرام هیچ محدودیتی در استفاده از هشتگ‌ها وجود ندارد و هر تعداد هشتگ که بخواهید می‌توانید برای یک عکس در اینستاگرام استفاده کنید. همین موضوع باعث شده برخی از کسب‌وکارها بیش از حد از هشتگ‌ها استفاده کنند.
هشتگ‌ها به کاربران این امکان را می‌دهند که پست‌های اینستاگرام را بر اساس موضوع طبقه‌بندی کنند و فقط عکس‌های مرتبط با موضوع دلخواه خود را مشاهده کنند و از سوی دیگر برای کسب‌وکارها این گزینه بسیار جذابی به نظر می‌رسد که با استفاده از هشتگ‌های نامرتبط در عکس‌های خود، پیام خود را به کاربرانی که به دنبال موضوعات دیگر در اینستاگرام هستند برسانند. اما درست مثل هر زمینه دیگری این کار در اینستاگرام هم اسپم به حساب می‌آید و اسپم هم نتایج بسیار بدی به دنبال خواهد داشت. به جای این کار، کسب‌وکارها باید فقط از هشتگ‌هایی برای عکس‌های خود در اینستاگرام استفاده کنند که با آن عکس و با موضوع مورد بحث آن کسب‌وکار در ارتباط مستقیم باشد.
ارائه نکردن محتوایی که دلخواه کاربران باشد
بسیاری از کسب‌وکارها از اینستاگرام برای انتشار عکس‌های تبلیغاتی‌ای استفاده می‌کنند که در پلتفرم‌های اجتماعی دیگر هم می‌شود آن‌ها را به کار برد. اما اینستاگرام زمانی بهترین نتیجه را رقم خواهد زد که برندها از آن برای نشان دادن پشت صحنه فعالیت‌های خود به مشتری‌ها استفاده کنند و شخصیت برند را به کاربران نشان دهند.
 
به عنوان مثال اگر فرض کنیم برند شما یک مجله آشپزی است، به جای اینکه یک عکس از یک غذا در اینستاگرام آپلود کنید، یک عکس از آشپزهای مجله خود آپلود کنید که دور یک میز بزرگ در حال خوردن غذا و گپ زدن هستند و عکس غذاها را برای مجله خود نگه دارید. در این صورت کاربران صمیمت برند شما را احساس می‌کنند و با آن برند ارتباط بهتر و قوی‌تری برقرار می‌کنند.
 
و در ادامه چند تکنیک بایدی:
خودخواه نباشید
اولین و رایج ترین اشتباه در بازاریابی شبکه های اجتماعی، خودخواه بودن است!! نکته مهم این است که در شبکه های اجتماعی خودخواه بودن هیچ سودی ندارد. برخی از کسب و کارها هستند که فقط به خودشان توجه دارند و همواره از خودشان و مسائل مربوط به خودشان حرف می زنند.
اگر نگاهی به مطالب به اشتراک گذاشته شده توسط این کسب و کارها در شبکه های اجتماعی بیاندازید، می بینید که تفریبا تمامی مطالب آنها یا در مورد کسب و کار و برند خودشان است یا درخواست هایی که از دیگران در راستای پیشبرد اهداف و جایگاه خود داشته اند. اگر شما نیز چنین رفتاری در شبکه های اجتماعی دارید باید توجه کنید که این خودخواهی است و خودخواهی هم مثل دنیای واقعی، در شبکه های اجتماعی نیز چندان مورد استقبال قرار نمی گیرد.
ارزشمند باشید
شبکه های اجتماعی نوع دیگری از ارتباط هستند و این یعنی باید سعی کنید کاری کنید که درخور توجه دیگران باشید تا بتوانید با مشتریان، طرفداران و دیگر کسب و کارهای مرتبط ارتباط برقرار کنید. به این فکر کنید که چه محتوایی می توانید به اشتراک بگذارید تا طرفداران بیشتری به سوی خود جذب کنید.
یکی از اهداف شما باید این باشد که کاری کنید تا دیگران مشتاق خواندن مطالب شما باشند، به بیان دیگر باید ارزشمند باشید. اگر محتوای ارزشمند با دیگران به اشتراک بگذارید، دیری نمی گذرد که ببینید دیگران هر روز سری به مطالب شما می زنند تا ببینند چه حرفی برای گفتن دارید.
جایی که مهم است بازاریابی کنید
درست است! شبکه های اجتماعی زیادی را می توان در اینترنت پیدا کرد. ولی این بدان معنا نیست که شما باید در همه آنها حضور فعال داشته باشید. بهترین شبکه های اجتماعی برای بازاریابی شما، آن دسته از شبکه های اجتماعی هستند که کاربران مورد نظر شما در آن حضور فعال دارند. به مخاطبان خود فکر کنید و اینکه بیشتر وقت آنلاین خود را کجا سپری می کنند و تمام توان و وقت خود را در همان شبکه خرج کنید.
از عکس های انحصاری استفاده کنید
وقتی عکسی را در شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارید بهتر است در نظر داشته باشید که بهتر است عکس هایتان تکراری نباشند و متعلق به جای دیگری نباشند. اگر عکس هایی که به اشتراک می گذارید مختص برند خوتان باشد جلوه بهتری برای مخاطبان و طرفداران شما دارد و کار شما ارزشمندتر محسوب می شود.
معتبر باشید
معتبر بودن کلید ساخت هویت آنلاین برای یک کسب و کار است. وقتی کسب و کاری را راه اندازی می کنید خودتان بهتر از هر کس دیگری در مورد آن کسب و کار اطلاعات دارید. بنابراین سعی کنید در محیط آنلاین هم همان طور کسب و کار خود را نشان دهید که واقعا هست. توضیح این مورد کمی سخت است ولی وقتی کسی جلوه آنلاین کسب و کار شما را می بیند باید به خوبی متوجه شود که با چه کسب و کاری رو به رو است. معتبر بودن و با ثبات بودن یکی از مهم ترین راه کارهای بازاریابی شبکه های اجتماعی است.
 
راه های مختلف را آزمایش کنید
هر کسب و کاری متفاوت است و به همین خاطر هر استراتژی ای در شبکه های اجتماعی نیز متفاوت خواهد بود. شما هیچ وقت نمی توانید متوجه شوید کدام راه برای شما از همه بهتر است مگر آنکه راه های مختلف را امتحان کنید. از آزمایش کردن نترسید و روش های مختلف را امتحان کنید و بررسی کنید که کدام استراتژی نتیجه بهتری برای کسب و کار شما به دنبال دارد.
در داد و ستد های اجتماعی شرکت کنید
شبکه های اجتماعی یک جریان دو طرفه هستند. تا زمانی که به خواسته های دیگران اهمیت ندهید دیگران هم به خواسته های شما اهمیت نخواهند داد. به مخاطبان خود ارزش بدهید تا زمانی که وقتش رسید دیگران هم برای شما ارزش قائل شوند و شما را خودخواه ندانند ( مورد اول را ببینید )
مخاطبان خود را بشناسید
استراتژی شما در شبکه های اجتماعی زمانی موفق است که مخاطبان به مطالب شما توجه کنند و به آنها پاسخ دهند. برای اینکه بتوانید محتوایی تولید کنید که توجه مخاطبان را به خود جلب کند باید به خوبی آنها را 
بشناسید و بدانید آنها دنبال چه نوع محتوایی هستند. هر چه مخاطبان خود را بهتر بشناسید، بازاریابی شما هدفمندتر و موثرتر خواهد بود.
 
ارتباط برقرار کنید
بازاریابی خصوصا از نوع شبکه های اجتماعی تماما حول محور برقراری ارتباطات می چرخد. هر چقدر بیشتر و بهتر با مخاطبان کسب و کار خود ارتباط برقرار کنید و رفتار اجتماعی تری داشته باشید، آنها نیز در مورد کسب و کار شما نظر بهتر و مثبت تری پیدا خواهند کرد. برقراری ارتباط با مخاطبان یک ضرورت در بازاریابی شبکه های اجتماعی است.
چیزی برای اشتراک گذاشتن داشته باشید
یکی دیگر از مهم ترین نکات این است که اگر چیزی برای اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی نداشته باشید نباید انتظار موفقیت را داشته باشید. وبلاگ نویسی بهترین راه برای تولید محتوایی است که بتوانید آن را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. با وبلاگ نویسی نه تنها ترافیک را به سمت وب سایت خود و در نهایت کسب و کار خود جذب می کنید، بلکه این امکان را به دیگران می دهید تا در شبکه های اجتماعی محتوای شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.
و در آخر:
کسب‌وکارها و برندها باید سعی کنند که استراتژی منحصر به فرد خود را در شبکه‌های اجتماعی خلق کنند ولی در عین حال به اشتباهاتی که ذکر شد هم توجه کنند تا کمتر دچار مشکل شوند. شبکه‌های اجتماعی این توانایی را دارند که اگر درست از آنها استفاده شود یک برند را به موفقیت‌های غیرقابل تصور برسانند و اگر هم به درستی مورد استفاده قرار نگیرند یک شکست بزرگ را برای یک کسب‌وکار رقم بزنند.
درست مثل هر استراتژی بازاریابی دیگری، بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی هم نیاز به زمان دارد و باید به طور مداوم ادامه پیدا کند تا به نتیجه برسد. اگر به یک استراتژی خاص برای برند خود در شبکه‌های اجتماعی فکر می‌کنید فراموش نکنید که اشتباهات بالا را هرگز مرتکب نشوید.
برداشت آزاد از یک ادمین

مطالب مرتبط


هارمونی 2017
تاریخ:95/07/09

بازدید:301

هارمونی 2017
تاریخ:95/07/09

بازدید:301

دریافت نرم افزار TeamViewer Corporate v10.0.47484
تاریخ:94/08/30

بازدید:495

دریافت نرم افزار TeamViewer Corporate v10.0.47484
تاریخ:94/08/30

بازدید:495

ده عادت افراد موفق برای به پایان بردن روز کاری
تاریخ:95/08/26

بازدید:270

ده عادت افراد موفق برای به پایان بردن روز کاری
تاریخ:95/08/26

بازدید:270

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران