چگونه محتوای سبز تولید کنیم؟؟؟ چند نکته آموزشی...

چگونه محتوای سبز تولید کنیم؟؟؟ چند نکته آموزشی...

94/05/07توسط اخبارمقالات

 
همانطور که می دانیم موتورهای جستجو به ویژه گوگل در تلاشند تا با طراحی الگوریتم های متعدد و متنوع کاربران را به بهترین و مرتبط ترین مطالب مورد نیازشان هدایت کنند. شناسایی مطالب تکراری، کپی و نامعتبر سخت ترین کار برای موتورهای جستجو است که طی سالیان اخیر و با شناسایی روش های نوین هر روز به  شناسایی بهتر آن ها نائل می شوند.
به این ترتیب تولید محتوا که مناسب و مورد علاقه مخاطب باشد و ربات های موتورهای جستجو بتوانند آن را به خوبی شناسایی کنند کار بسیار دشواری است.
برای اداره کردن یک وبسایت موفق، به «محتوا» یا Content به روز نیاز دارید. محتوایی که بتواند چند کار را برای شما انجام دهد:
شما را در موتورهای جستجو در مقایسه با رقبا بالاتر نمایش دهد.
دائما مخاطبان جدید را به وبسایت شما جذب کند.
مخاطبان وبسایت شما را سرگرم کند و یا به آنها آموزش دهد.
در خدمت روابط عمومی شما باشد و بتواند از شرکت شما تصویر یک شرکت پر جنب و جوش را نمایان کند.
اخبار و اطلاعات شما را به گوش مخاطبان برساند.
در خدمت سیستم بازاریابی شما باشد و بتواند اطلاعات جذب شده از بازدید کنندگان را در داخل فرآیندهای بازاریابی و فروش قرار دهد.
بتواند با رسانه ها و خبرنگاران ارتباط برقرار کند و آنها را تشویق کند تا نام شما را بیشتر در مطالبشان قرار دهند.
 
 حال سوال این است: چه محتوایی تولید کنیم؟
در این مقاله می خواهم بر نوعی از تولید محتوا تمرکز کنم که یا به آن اهمیت بسیار کمی داده می شود و یا به اشتباه به کار گرفته می شود و آن چیزی نیست به نام «محتوای همیشه سبز» یا Evergreen Content.
محتوای همیشه سبز چیست؟
محتوای همیشه‌ سبز یا محتوای بدون تاریخ ‌مصرف، محتوایی است که با گذشت زمان از کیفیت، ارزش و اعتبار آن کاسته نمی‌شود و به‌ طور مداوم برای خوانندگان تازه است. به بیانی دیگر این نوع محتوا همیشه برای خوانندگان وبسایت شما ارزشمند است و مطلبی مرتبط با آنچه میخواهند به آنها ارائه می دهد در واقع "محتوای همیشه سبز" مثل یک درخت کاج همواره سبز می ماند.
اخبار روز تاریخ مصرف مشخصی دارند که شاید چند ساعت پس از انتشار قدیمی محسوب شوند و کاربران فضای مجازی که درمعرض سیل اطلاعات مختلف هستنند، رغبت نکنند بر روی آن کلیک کنند اما محتوای همیشه سبز زمان و مکان خاصی ندارد و همیشه می تواند برای کاربران مفید و قابل استفاده باشد.
محتوای همیشه‌ سبز، محتوایی است که پس از گذشت مدت ‌زمان زیادی از تاریخ انتشارش، رابطه خود را با نیاز مخاطبان خویش همچنان حفظ می نماید. بنابراین محتوای همیشه سبز را نمی توان در روزنامه ها و سایت های خبری دید، اما هزاران مطلب در ذهن ما وجود دارد که دانستن آنها در هر مقطع زمانی برای ما مفید است.
 
اگر می خواهید به مفهوم مطالب همیشه سبز پی ببرید، شاید بد نباشد که بدانید چه مطالبی همیشه سبز «نیستند»:
اخبار و تحلیل های در مورد وقایع روز
اخبار حوزه تکنولوژی و محصولات و فن آوری های جدید
مطالبی که در مورد مناسبت ها و رویدادهای خاص هستند.
موج های خبری که در صنعت شما اتفاق می افتد. مثلا در مثال بالا در مورد صنعت زیبایی و سلامت، هر چند وقت یک بار، یک متود لاغری به بازار راه پیدا می کند که تا مدتی سوژه روز است و مردم در مورد آن صحبت می کنند ولی با ورود متود بعدی، دیگر طرفدار چندانی ندارد.
مطالب حاوی آمار و اطلاعات مختص به یک بازه زمانی خاص
 
چرا داشتن مطالب همیشه سبز برای سایت مهم است؟ در ادامه سه دلیل اصلی برای به کارگیری مطالب همیشه سبز را می آوریم:
 
۱- رنکینگ بالاتر در موتورهای جستجو:
از آنجا که اهمیت این نوع مطالب عمومی هیچگاه کاسته نمی شود، قرار دادن این نوع مطالب درسایت باعث رنکینگ بالاتر در بین موتورهای جستجو می شود. همواره افراد زیادی هستند که فارغ از اینکه به دنبال روش درمانی خاص برای خشکی پوست هستند، به دنبال روش های عمومی و عادی برای برطرف کردن آن هستند. آنها شاید هنوز نمی دانند که چه روشی برای درمان بهتر است ولی اول می خواهند عوامل آن را بشناسند، شدت و حدت آن را بدانند و سپس راههای ساده و خانگی را برای برطرف کردن آن امتحان کنند. بنابراین استفاده از کلمات کلیدی مناسب، برای جذب این نوع از مخاطبان در مطالب همیشه سبز بسیار مهم است.
 
۲- بازدهی بلندمدت در جذب مخاطب:
این نوع مطالب، یک ترافیک مداوم و بلندمدت در طی زمان را برای سایت به ارمغان می آورد و مثل مطالب دیگر نیست که به علت داشتن ابعاد زمانی خاص، تنها در یک بازه زمانی خاص مخاطب را به سمت شما جذب کنند. بنابراین می توانید روی اینگونه مطالب همیشه سبز در بلندمدت برای گرفتن سهم از جستجوی آن کلید واژه های خاص حساب کنید.می توانید روی اینگونه مطالب همیشه سبز در بلندمدت برای گرفتن سهم از جستجوی آن کلید واژه های خاص حساب کنید. یعنی مطالبی که امروز در سایتتان منتشر می کنید، می توانند در چند سال بعد هم برای شما بازدید کننده از طریق موتورهای جستجو ایجاد کنند.
 
۳- جمع آوری اطلاعات مشتریان بالقوه:
از ترافیک ایجاد شده به واسطه این نوع از مطالب می توانید به بهترین نحو در سیستم بازاریابی و فروش خود در بلند مدت استفاده کنید. کافی است به مخاطب خود مطلب همیشه سبز با کیفیتی ارائه کنید و سپس در پایان مطلب از وی بخواهید که برای دریافت همیشگی این نوع مطالب در خبرنامه شما ثبت نام کند. تجربه نشان داده که اگر در این مرحله بتوانید با دریافت اطلاعات اولیه مخاطب او را به یک سرنخ فروش یا Lead تبدیل کنید، می توانید با حفظ ارتباط با وی و ایجاد سایر خوراک های با کیفیت، در بلندمدت وی را به مشتری تبدیل کنید.
 
برای بکار گیری استراتژی همیشه سبز چه کار کنیم؟
بعد از درک این مفهوم مهم در جذب مخاطب لازم است آن را به کار گیرید اما لازم است بدانید استفاده از بازاریابی محتوایی و تولید و توزیع خبر یک استراتژی بلندمدت است و آنهایی که با این روش ها و استراتژی ها آشنا هستند، می دانند که این روش ها میانبر و کوتاه مدت نیستند بلکه بلندمدت و تضمین شده اند به طوری که بعد از گذشت ۶ ماه تا یک سال می توانید انتظار معجزه داشته باشید!!!
در ادامه چند استراتژی مهم برای موفقیت در این روش را برایتان آورده ایم...
۱- سوژه های همیشه سبز خود را انتخاب کنید:
این سوژه ها باید ارتباط مستقیم با مسائل کلی کسب و کار شما داشته باشد و آنها را به محصولات و خدمات خود به طور مستقیم وصل نکنید. مثلا اگر در صنعت تورهای مسافرتی هستید به جای نوشتن در مورد پکیج های مسافرت آژانس شما به مالزی، باید در مورد گردشگری، مقاصد دیدنی در دنیا، مقاصد دیدنی در آسیا، مالزی، نقاط دیدنی آن، فرهنگ و تاریخ و روش های سفر به آن بنویسید. به عبارتی باید خود را از نقش یک فروشنده پکیج های مسافرتی خارج کنید و خود را در نقش یک راهنمای گردشگری مجسم کنید.
 
۲- از کلمات کلیدی مناسب استفاده کنید:
کلمات کلیدی یا keyword ها نقش مهمی در پیدا شدن مطلبتان توسط موتورهای جستجو و در نتیجه دیدن شدن آن توسط مخاطبان دارند. برای این کار می توانید از سرویس های خود گوگل همچون Google Adwords و یا سرویس های مشابه استفاده کنید. با این کار می توانید ببینید که مردم چه کلمات کلیدی را در کسب و کار شما جستجو می کنند. می توانید رقابت برای هریک از این کلمات را ببینید و می توانید برای کلمات کلیدی خاص برنامه ریزی کنید. حال با شناختن این کلمات کلیدی، می توانید آنها را به روش های مختلف در داخل نوشته های خود و به خصوص تیتر مطالب به کار گیرید. 
 
۳- یک تقویم مطلب برای سایت تهیه کنید:
مطمئنا به کارگیری یک استراتژی درست اگر تداوم و نظم و برنامه پشت آن نباشد، نتایج درست به بار نخواهد آورد. در زمینه تولید محتوا هم به تقویم و برنامه نیاز دارید.باید خود را متعهد کنید که به طور مداوم، مثلا روزی یک بار یک هفته دو بار، مطلب همیشه سبز جدید تهیه کنید و بر روی وسایت قرار دهید.
۴- محتوایتان ارجینال یا تولیدی باشد و نه کپی:
کپی کردن یک مطلب از یک سایت دیگر، هیچ مزیتی در استراتژی های تولید محتوایتان ایجاد نمی کند. در واقع الگوریتم های گوگل به قدری هوشمندند که شما را بابت این امر جریمه یا پنالتی می کنند در واقع به جای افزایش رنکینگ سایت شما، رتبه شما را درنتیجه جستجوها پایین تر هم می آورد. الگوریتم گوگل در واقع می خواهد بهترین محتوای مرتبط را در اختیار مخاطب قرار دهد و یکی از فاکتورهای مهم آن، ارجینال بودن و دسته اول بودن است.
 
۶- رسانه های اجتماعی را به کار گیرید:
شاید قبل از اینکه موتورهای جستجو مطلب شما را پیدا کنند و برای آن مخاطب پیدا شود بخواهید خود آن را در معرض دید مخاطبان قرار دهید. رسانه های اجتماعی یا Social Media بهترین ابزار برای این امر است. لینک مطالب خود را با چند خط معرفی کوتاه در صفحات اجتماعی خود قرار دهید و مردم را تشویق کنید که آنها هم مطالب شما را به اشتراک بگذارند. 
۷- اطلاعات مخاطبان را جمع آوری کنید:
ترافیک یک وبسایت به خودی خود برای کسب وکار شما پول ایجاد نمی کند، مگر اینکه کسب و کار شما اداره آن سایت از طریق جذب آگهی باشد. بنابراین باید ترافیک بازدید کنندگان را تبدیل به فروش کنید و اولین ابزار این امر، جمع آوری اطلاعات بازدید کنندگان است. در بسیاری مواقع تنها گرفتن یک ایمیل کافی است و بهترین ابزار هم خبرنامه یا Newsletter شماست. باید مخاطبان را تشویق کنید که برای دریافت مقالات از این نوع در ایمیلشان، در خبرنامه تان ثبت نام کنند.باید مخاطبان را تشویق کنید که برای دریافت مقالات از این نوع در ایمیلشان، در خبرنامه تان ثبت نام کنند. اگر دکمه ثبت نام در خبرنامه را در جای خوبی قرار داده باشید و مطلبتان هم آنقدر با کیفیت باشد که خواننده را راضی کند، این اتفاق خود به خود خواهد افتاد. حال می توانید با ارسال خبرنامه ها برای این مخاطبان، همواره با آنها در ارتباط بمانید و در جای مناسب محصولات و خدمات خود را به آنها معرفی کنید تا تبدیل به مشتری شوند.
 
محتوای همیشه سبزتان را به روز نگه دارید:
درست است که محتوای همیشه سبز به معنی قابل استفاده بودن برای مدتهای مدید است اما این به این معنا نیست که هیچگاه نباید به آن دست بزنید. ممکن است پس از مدتی بخواهید اطلاعات جدیدی به آن اضافه کنید و یا با پیشرفت دانشتان، بخش هایی از آن را اصلاح کنید. به روز نگه داشتن یک مقاله در وبلاگ به همین جهت بسیار مهم است. هیچگاه مقاله تان را پاک نکنید تا یک مقاله جدید بنویسید زیرا گوگل آن را به عنوان یک مقاله مهم ثبت و یا به عبارت دیگر index کرده است بنابراین اصلاح مقاله در برابر حذف آن و قرار دادن مقاله جدید، روش بهتری است.
تقریبا در هر موضوعی می توان محتوای سبز تولید کرد البته باید توجه نمایید که شما باید به موضوعات همیشه سبزی بپردازید که در ارتباط با موضوع کسب ‌و کارتان باشد.
برداشت آزاد از اخبار رسمی

مطالب مرتبط


آموزش گوگل وبمستر تولز (google webmaster tools) و نحوه کار با آن
تاریخ:95/10/10

بازدید:185

آموزش گوگل وبمستر تولز (google webmaster tools) و نحوه کار با آن
تاریخ:95/10/10

بازدید:185

آموزش گوگل وبمستر تولز (google webmaster tools) و نحوه کار با آن
تاریخ:95/10/10

بازدید:185

افزودن سایت به گوگل وبمستر تولز
تاریخ:95/10/11

بازدید:192

افزودن سایت به گوگل وبمستر تولز
تاریخ:95/10/11

بازدید:192

با این 10 ترفند طلایی چهره ی وب سایتتان را زیبا کنید!
تاریخ:95/05/31

بازدید:333

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران