تاثیر تکنولوژی بر دامنه توجه..

تاثیر تکنولوژی بر دامنه توجه..

94/05/04توسط اخبارمقالات

 
دامنه توجه چیست؟
دامنه‌ی توجه: میزان تمرکز بر روی یک کار بدون پرت شدن حواس گفته می‌شود. روان‌شناسان معتقدند که توانایی تمرکز بر روی یک موضوع، برای رسیدن به یک هدف امری الزامی است.
بر پایه‌ی نتایج تحقیقاتی که مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژی در کشور آمریکا منتشر کرده است، دامنه توجه میانگین مردم جهان از ۱۲ ثانیه در سال ۲۰۰۰ به ۸ ثانیه در سال ۲۰۱۳ کاهش پیدا کرده است. جالب است بدانید که دامنه توجه یک ماهی گُلی در حال حاضر بیشتر از انسان و حدود ۹ ثانیه است. یعنی بشر امروز دیگر نمی‌تواند بیشتر از ۸ ثانیه بصورت مداوم بر روی موضوعی تمرکز کند.
ولی چرا؟
دلیل این موضوع را بیشتر از هر چیزی باید در بین تجهیزات الکترونیک و رسانه‌های مختلفی جستجو کرد که افسار زندگی ما را به دست گرفته‌اند. ما طی یک روز عادی تحت بارش پیام‌های مختلفی هستیم که از طریق شبکه‌های اجتماعی و محتوای منتشر شده در آن‌ها به ما منتقل می‌شوند. مجموعه محتواهای کوتاه و متفرقه‌ای که حواس ما را از موضوعی به موضوعی دیگر پرت می‌کنند و توانایی تمرکز را به تدریج در ما کاهش می‌دهند.
همین موضوع است که منجر شده است، بیش از ۲۵ درصد جوانان، جزییات مهم بیشتری را در رابطه با دوستان و خانواده‌شان فراموش کنند و یک کاربر عادی موبایل روزانه بیش از ۱۵۰ بار گوشی خود را برای دریافت اخبار و اتفاقات بررسی کند!
  • ۱۷ درصد از کاربران اینترنت قبل از ۴ ثانیه وب‌سایت شما را ترک می‌کنند.
  • فقط ۴ درصد از کاربران اینترنت بیشتر از ۱۰ دقیقه وقت خود را برای مطالعه یک متن صرف می‌کنند.
  • فقط ۴۹‌ درصد از متنی که از ۱۱۱ کلمه یا کمتر تشکیل شده است، خوانده می‌شود.
  • اگر متنی دارای میانگین ۵۹۳ کلمه باشد، فقط ۲۸‌ درصد از تعداد کلمات آن خوانده می‌شود.
  • و در نهایت اینکه کاربران حداکثر ۴.۴ ثانیه به ازای هر ۱۰۰ واژه‌ای که به متن شما اضافه شود، در وبلاگ‌تان صبر خواهند کرد.
یکی از دوستان من در این‌باره مثال جالبی می‌زد. اگر تا بحال به برنامه‌های تلویزیونی و بعضی از سریالها نگاه کرده باشید، متوجه می‌شوید که در میان برنامه قسمت‌هایی از آنچه که در ادامه اتفاق خواهد افتاد و آنچه که در گذشته رخداده است نمایش داده می‌شود. این ترفندی است تا بتوان حواس بیننده را متمرکز بر روی آنچه که در حال رخداد است، نگه داشت.
 
چاره کار چیست؟
اگر بخواهم از کسب‌وکار بگویم، باید گوشی دست‌تان باشد! دیگر کسی حوصله خواندن مطالب بلند و پیچیده را ندارد. کاربر امروز آنقدر از هر طرف مورد هجوم محتواهای رنگارنگ قرار دارد که ترجیح می‌دهد آنچه که ساده‌تر و مختصرتر است را انتخاب کند. پس اگر هنوز هم مقاله‌های طولانی و پیچیده برای وب‌سایت خود می‌نویسید که حتی خودتان هم حوصله‌تان نمی‌کشد دوباره بخوانیدشان، بهتر است دوباره فکر کنید
ولی در رابطه با زندگی شخصی، پیشنهاد من جدی‌تر و مهم‌تر است. هر روز برای نیم ساعت هم که شده به زندگی آنالوگ پناه ببرید. به دور از تمامی حواس پرتی‌ها و نویزهای رسانه‌ای که برندهای مختلف ایجاد کرده‌اند، کتاب کاغذی بخوانید، با قلم و خودکار نامه یا یادداشت بنویسید، نقاشی بکشید، گل و گیاه‌هایتان را تروخشک کنید و خلاصه اینکه به هر نحوی شده، یادتان نرود که مغز شما بیشتر از هر چیزی در بدن‌تان نیاز به سلامت و تمرکز دارد
برگرفته از وبلاگ یک پزشک

مطالب مرتبط


15 نکته در افزایش سرعت سایت
تاریخ:95/10/07

بازدید:210

با این 10 ترفند طلایی چهره ی وب سایتتان را زیبا کنید!
تاریخ:95/05/31

بازدید:339

همه چیز درباره بازاریابی ویروسی
تاریخ:95/07/13

بازدید:288

تاثیر تکنولوژی بر دامنه توجه..
تاریخ:94/05/04

بازدید:1034

برای اینکه در هر کاری گه می کنید موفق باشید این 8 عادت را کسب کنید!
تاریخ:95/06/01

بازدید:331

هارمونی 2017
تاریخ:95/07/09

بازدید:301

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران