نکاتی برای جذاب تر کردن و موثرتر کردن محتوای سایت

نکاتی برای جذاب تر کردن و موثرتر کردن محتوای سایت

94/05/01توسط اخبارمقالات

نگاه گردن به بازدید کننده به عنوان مخاطبی که تشنه مطالب جالب سایت است، اشتباهی است که حتی حرفه ای های  باتجربه نیز مرتکب می شوند.  هنگام نوشتن  مطالب در وب سایت از مخاطب چه تصویری در ذهن خود دارید؟ آیا یک خریدار یا یک مشتری بالقوه را در نظر می گیرید و به این فکر می کنید که چه نوشته ای باعث می شود او روی لینک مورد نظر کلیک کند؟ این کاری است که بیشتر وب نویسان انجام می دهند. آنها مخاطب را انسانی فرض میکنند که عاشق مطلب خواندن است و از نوشته ها لذت می برد همان جوری که کتاب خوان ها و اهالی مطالعه با نوشته ها برخورد می کنند. جالب اینجاست که این نگرش کاملا اشتباه است. وب نوشته با متن چاپی بسیار متفاوت است. وب نوشته خوانده نمی شود، بلکه با نیم نگاهی سرسری مرور می شود. بازدید کننده گان شما مطالب را نمی خوانند، بلکه به سرعت از آنها عبور می کنند و بدون فکر کردن زیاد برای کلیک کردن یا بستن صفحه تصمیم می گیرند در اینجا این سوال مطرح می شود که: 
 
چگونه می توان بازدیدکنندگان را به انجام دادن کاری که مورد نظر دارنده وب سایت است ترغیب کرد؟
 
در ادامه این نوشته  چند نکته را برای جذب و ترغیب کردن بازدید کننده گان وب سایت مرور می کنیم که باعث می شوند نوشته های وب سایت جذاب تر و موثر تر شوند.
 
نکته: مخاطبان شما شکارچیانی هوشمند هستند
آنها برای شکار اطلاعات یا کالای مورد نظر خود آمده اند. این شکارچی وقتی ردی از شکار را تعقیب می کند دو نکته را در نظر می گیرد. آیا این رد به شکاری مناسب ختم خواهد شد؟ و آیا گرفتن این شکار مناسب، آسان هم خواهد بود؟
بازدید کننده هم دو نکته را برای یافتن آنچه در جستجوی آن است در نظر می گیرد. آیا آنچه در پی آن است در این وب سایت وجود دارد؟ آیا یافتن آن آسان خواهد بود. همان گونه که شکارچی مایل نیست برای یافتن شکار زمان بسیاری را تلف کند، بازدید کننده شما نیز نمی خواهد دقایق زیادی را در وب سایت شما هدر بدهد تا کالا یا اطلاعات مورد نظر خود را پیدا کند بلکه می خواهد سریع به آن دست پیدا کند باز دید کننده شما در لحظه، تصمیم می گیرد که وب سایت شما مفید هست یا نه. بنا بر این اگر سایت شما به نظر پیچیده و بی سر و ته باشد به سرعت بازی را به وب سایت بعدی خواهد باخت. باز دید کننده با یک نگاه تصمیم می گیرد که آیا صفحه درستی را باز کرده یا نه. و حتی تلاش نمی کند از این تصمیم مطمئن شود. سرعت برایش از همه چیز مهم تر است.
بازدید کننده فقط نیم نگاهی به صفحه شما خواهد کرد، پس چگونه می توانید پیام خود را به او برسانید؟
 
نکته: مهم ترین ها را در اولویت قرار دهید
نوشتن برای وب کاملا با نوشتن انشا یا مقاله متفاوت است. در نوشتن مقاله ابتدا مواردی که در مورد آن صحبت خواهد شد در مقدمه توضیح داده می شوند، سپس متن مقاله و در آخر نتیجه و جمع بندی. یعنی مهمترین بخش مطلب در آخر مقاله ارائه خواهد شد و این در وب یعنی فاجعه. در وب نوشتار همیشه مهمترین ها در ابتدا عرضه می شوند.
برای مثال : شما به دنبال خرید یک کاناپه قرمز سه نفره از اینترنت هستید. وقتی وب سایتی را باز می کنید، در ابتدا می خواهید ببینید که در این جا کاناپه به فروش میرسد و سپس یک جعبه جستجو لام دارید که که در آن وارد کنید سه نفره قرمز.
مهمترین اطلاعات برای بازدید کننده شما اغلب یک جمله ساده است که بیان می کند چه کاری انجام می دهید. بعد از اینکه مخاطب متوجه شد چه کاری انجام می دهید ممکن است نیاز به دانستن جزئیات تخصصی از نحوه انجام کار توسط شما داشته باشد و سپس ممکن است سوابق و نمونه کار های شما را جستجو کند.
روزنامه نگارها نام این شیوه نگارش را هرم معکوس گذاشته اند. در مورد وب سایت هم بازدید کننده ها می خواهند ابتدا تصویر بزرگ را ملاحضه کنندو بدانند به طور عمده شما چکار می کنید و چه کاری برای آنها از دست شما بر می آید.
نکته: سعی نکنید دارای ادبیاتی خلاق و منحصر به فرد باشید
در وب سایت بسیار به ندرت پیش می آید که باز دید کننده کلمات شما را مزه مزه کند و از حس گوارای آن احساس شعف کند. خیر ، او همچین فرصتی را در اختیار ندارد. او عجله دارد زیرا می تواند به جای وقت گذرانی در سایت شما برای این که بفهمد چکار می کنید، چندین سایت دیگر را بررسی کند. عبارت های ساده عموما بهترین نتیجه را ایجاد می کنند.
هنگامی که به یک وب سایت نگاه می کنید مطالب و محتوای آن باید معرف محتوای آن، واضح و مشهود باشند.
خلاقیت در نوشتن برای وب به معنی استفاده از جملات ساده و ترجیحا کوتاه است که هر چه سریعتر مفعوم مورد نظر را به مخاطب برساند. بنا بر این عبارت های خود را تا حد امکان ساده و واضح بنوسید و از کلامات متعارف و متداول استفاده کنید. یک راهکار مرسوم برای حل این مشکل این است که مخاطب خود را نوجوان 12 ساله فرض کنید، این فرض باعث می شود شما در نوشتن روش سادگی متن را در پیش بگیرید و خواندن وب شما برای مخاطب آسان شود. از شوخی نیز تا وقتی مطمئن نیستید که همه مخاطبان آن را به طور یکسان در ک می کنند، پرهیز کنید 
 
نکته: برای تند خوان ها بنویسید
چند نفر مطالب و محتوای وب سایت را می خوانند : تقریبا هیچ کس! بیشتر باز دید کننده ها چند خط از هر صفحه را بررسی می کنند و روی اولین لینکی که چشمشان را بگیرد یا شبیه به آن چیزی باشد که در پی آن هستند کلیک می کنند.
- یک چک لیست نوشتن مطلب و محتوا برای این تند خوان ها تهیه کنید.
آیا عنوان مطلب نشان دهنده موضوع کار یا اطلاعاتی که شما ارائه می دهید هست؟
آیا توشته زیر تصویر بیان کننده یک پیام جذاب از محصول مورد نظر شما هست؟
آیا تیتر های فرعی شما حاوی کلمات کلیدی مورد نظر بازدید کننده هستند؟
آیا سرفصل های کوتاه و خوانا درنوشته شما وجود دارد که نگرانی بازدید کننده را از اتلاف وقت کم کند؟
بازدید کننده شما در پی اطلاعات یا محصولات مورد نظرش در مطالب و محتوای سایت شماست. اطمینان پیدا کنید مهمترین اطلاعات با یک نگاه سریع و سرسری کاملا واضح و مشخص هستند.
 
نکته: از کلمات آشنا و متداول استفاده کنید
تجسم کنید برای تعطیلات می خواهید به شیراز یا بندر عباس بروید، و به دنبال بلیط ارزان هستید. در گوگل چه کلمه ای را جستجو خواهید کرد؟ مسلما کسی " پرواز های اقتصادی و مقرون به صرفه به شیراز"  یا بندرعباس یا بانکوک را جستجو نمی کند . " بلیت ارزان شیراز "  عنوانیست که باید برای آن مطلب و محتوای وب داشته باشید.
کلمه های کلیدی کلماتی هستند که مردم آنها را جستجو می کنند، ما معمولا سعی می کنیم با سواد تر، پر معنی تر و مودب تر از آنچه باید باشیم مطلب وب تولید کنیم . سعی می کنیم خدمات و محصولات خود را پر طمطراق و نا معمول جلوه دهیم ، میخواهیم بسیار دانا و خاص و فهمیده مطلب و محتوا تولید کنیم ولی بازدید کننده به دنبال کلمات آشنا و ساده است. بنابرین از کلمات کلیدی استفاده می کنیم چون این کلمات ردی از شکاری را نشان می دهند که پویندگان وب در پی آن هستند.
 
نکته: برای خواننده گان همیشه خسته بنویسید!!
باز دید کننده شما حاضر نیست وقت زیادی برای خواندن مطالب شما صرف کند.
چگونه محتوای خوب برای آدمهای بی حال و خسته درست کنیم :
پاراگراف ها را کوتاه نگاه دارید، حداکثر 4 جمله
از جملات کوتاه استفاده کنید، حداکثر 12 کلمه
- کلمات غیر ضروری را حذف کنید
- از کلمات امروزی و متداول استفاده کنید ، رجاء واثق و نزول اجلال کلمات مناسبی برای وب نیستند
- از افعال ماضی تا حد امکان استفاده نکنید
- از تکرار مکررات و توضیح واضحات خود داری کنید
- با مخاطبان وب سایت خود مستفیم و با کلمه شما صحبت کنید
- متن را کوتاه کنید؛به عنوان یک قاعده کلی ، نیمی از نصف هرچه که هست، زیاد هم هست!!!
 
نکته: بازدید کننده ها ممکن است از هر جای وب سایت شما سر برسند
کتابها معمولا از فصل اول شروع و به ترتیب تا فصل آخر خوانده می شوند. حالا تصور کنید کسی کتابی را بر دارد و به شکلی کاملا تصادفی قسمت های مختلف آنرا بخواند و بخواهد تصمیم بگیرد این کتاب مناسب نیاز او هست یا نه. در وب همیشه ماجرا همین است. وبگردها معمولا از صفحه اصلی وب سایت شما وارد نمی شوند. هر صفحه از وب سایت شما ممکن است نقطه شروع بازدید کننده باشد.
بنابراین، هرصفحه برای مرور شدن باید خوانا و روشن باشد. هرصفحه باید به خواننده نشان بدهد که چیست و چه پیامی دارد. هر صفحه باید دارای بخشی که اصطلاحا دعوت به اقدام (Call to Action) خوانده میشود باشد. که به بازدید کننده اقدام بعدی را گوشزد کند. این اقدام بعدی عموما نتیجه مورد نظر شماست. پرکردن فرم ثبت نام، مشترک شدن در خبر نامه، دیدن جزئیات محصول رفتن به نوشته بعدی، دریافت پیش فاکتور و ... همگی از این موارد هستند. برای هدایت بازدیدکننده گان به مقصد مورد نظر فقط به منوی سایت اکتفا نکنید. دکمه ها، لینک ها،گرافیک ها، راهنما ها همگی عناصری هستند که باید برای هدایت بازدید کننده در بین متن به کار گرفته شوند.
 
نکته: خود را طعمه مناسب شکار چیان نمایید
مشتریان بالقوه شما ، شکارچیانی گرسنه هستند ، آیا می توانید به آنها کمک کنید شما را شکار کنند ؟ با ارائه اطلاعات مفید مخاطبان خود را جذب کنید، این در واقع نوشتن بهینه و قابل جستجو در اینترنت یا همان سئو است. پاسخ سئوالاتی که مردم در پی آن هستند را داشته باشید. در هر صفحه فقط یک موضوع کلیدی را مطرح کنید. پیوند های مناسب به برگه های دیگر سایت خودتان یا سایت های دیگر را در جای مناسب درج کنید. از کلمات و عباراتی که مشتریان بالقوه شما جستجو می کنند استفاده کنید. و فراتر از همه اینها ، برای مخاطبان مطالب مفید عرضه کنید .
نکته: تاثیر گذاری بصری خود را افزایش دهید
طراحی وب سایت و  تولید محتوای آن باید هماهنگ و موازی انجام  شوند. شما نمی توانید کلمات، جمله ها، سرفصل ها و فهرست را ایجاد کنید بدون آنکه شکل وب سایت خود را در نظر بگیرید. جذابیت بصری وب سایت شما خوانایی متن و امکان دسترسی بازدید کننده به محتوای مورد نظرش را تحت تاثیر قرار می دهد.
چگونه جذابیت بصری سایت خود را بالا ببریم :
- متن را با تصویر یا ویدیو جایگزین کنید
- در اندازه حروف دقت کنید، تیتر ها همیشه اول خوانده می شوند
- نقل قول های مناسب را برای افزایش اعتبار محتوا در نظر بگیرید
- تیتر های بلند را با تیتر اصلی و سوتیتر جایگزین کنید
- پاراگراف را با بولت پوینت جایگزین کنید
-  از همه مهمتر آشفتگی را کم کنید. با اضافه کردن فضای سفید و پاک سازی فضای وب نه
 
 
 
 

 

 

مطالب مرتبط


هاست و دامنه چیست؟
تاریخ:95/05/09

بازدید:315

هاست و دامنه چیست؟
تاریخ:95/05/09

بازدید:315

انواع مطلب در شبکه های اجتماعی
تاریخ:94/06/26

بازدید:1468

انواع مطلب در شبکه های اجتماعی
تاریخ:94/06/26

بازدید:1468

انواع مطلب در شبکه های اجتماعی
تاریخ:94/06/26

بازدید:1468

۹ روش آسان برای لینک سازی هدفمند
تاریخ:95/06/23

بازدید:272

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران