مدیریت به سبک مدرن

مدیریت به سبک مدرن

94/04/21توسط اخبارمقالات

دنیای کسب و کار هر روز در حال تغییر و تحول است و به تبع آن کیفیت ها، عناصر و استاندارهای این فضا نیز تغییر می کند.مدیران از جمله اقشار تاثیرگذار و بسیار مهم فضای کسب و کار هستند که اگر می خواهند از قافله تغییرات جا نمانند باید خود را با تغییرات روز منطق کنند.
دوره گذار مدیران از روش های سنتی و شیوه های مدرن فرا رسیده است و مدیری می تواند عنوان مدرن را برای خود به دست آورد که دارای 5 ویژگی زیر باشد: 
  • هدایت کارمندان در مسیر پیشرفت
مدل های مدیریتی آینده همگی به دنبال از میان برداشتن موانع از سر راه کارمندان و کمک به پیشرفت آنان است. افراد در ذیل مدیریت به سمت و سوی قدرتمند ساختن و درگیر کردن کارمند در فضاهای گوناگون سوق داه می شوند.مدل های سنتی مدیریت زمانی بر اساس ترس، دستور و کنترل بنا نهاده شد. در روش سنتی کارمندان کار می کردند تا مدیران پیشرفت کنند. اما دیگر این دوران به سر آمده و این روزها مدیران همه تلاش خود را می کنند تا مطمئن شوند، زمینه پیشرفت کارمندشان را فراهم کنند.
کارمندان بزرگترین سرمایه هر نهاد یا سازمانی هستند. در گذشته مدیر دستور پرش میداد و کارمند فقط می پرسید: چقدر؟! اما امروز مدیران به همراه کارمندان خود از روی موانع می پرند.
 
 
درک درست از فناوری
درک درست از فناوری به معنای حرفه ای بودن در ریزترین و جزئی ترین مهارت های تکنولوژی یا حتا خبر داشتن از همه اخبار با تمام جزئیات نیست، بلکه بدین معناست که مدیر ارشد نیاز به درک فضا و چشم انداز فناوری دارد و باید بداند فناوری و پیشرفت های آن چه اثراتی می تواند در مسیر کار شرکتش داشته باشد.
این بدان معناست که مدیر باید اطلاعات کافی راجع به آنچه در فضای وب برای مشتریان اتفاق می افتد را بدست آورد و نسبت به اینکه چه فضاهای اجتماعی و مشارکتی در بهبود شرایط کاری خود و نهاد متبوعش تاثیرگذار است، درک درستی پیدا کند .
 
 
 
 
همپای کارمندان بودن
یک زمانی بود که مدیران همینکه به کارمند میگفتند ما تو راحمایت مالی می کنیم، تو این پروژه را به سرانجام برسان، کارمند باید کلاهش را از خوشحالی به هوا می انداخت. اما حالا مدیران باید فراتر از تامین مالی و بودجه رسانی فکر کنند و خود نیز درگیر کار شوند.
آنها نیاز دارند که خود شخصا وارد گود شوند و از همان ابزاری استفاده کنند که وسیله دست کارمندان است.
تغییر و تکامل در مسیر یک کار بوجود نمی آید مگر زمانیکه مدیران همپای کارمندان خود حرکت کنند.
 
 
 
اعتقاد به مشورت
مدیریت سنتی میگوید: مدیر باید در بالاترین جایگاه یک نهاد بنشیند، تمام اطلاعات را از همه جا بگیرد، خودش تصمیم را اتخاد کرده و به کارمندانش برای اجرا ابلاغ کند.
امروز اما اوضاع فرق دارد. مدیران دیگر حق خودمحوری ندارند و تصمیمات را جمعی می گیرند. مدیران امروز باید اطمینان حاصل کنند که کارمندانشان می توانند با هم در ارتباط باشند و به اطلاعات لازم دست یابند تا کار خود را هر چه که باشد، در هر شرایطی باشد و با هر وسیله ای که باشد، درست انجام دهند.
مدیران امروزه به جای جدا کردن کارمندان از پروژه ها با تکیه بر نظرات آنها، تصمیم های نهایی را می گیرند.
 
 
 
مهارت گروه سازی و انجام کار تیمی
یکی از دغدغه‌های مدیران، نحوه تشکیل‌ تیم‌های کاری منسجم، با برنامه و حرفه‌ای باشد. شما نیاز به افرادی با ویژگی‌ها و مهارت‌های متنوع دارید که معمولا زمینه‌های کاری و فکری و حتی فرهنگی- اجتماعی متفاوت دارند. هدایت صحیح این منابع (افراد، مهارت‌ها و دانش) در قالب یک تیم کاری، مهارتی است که می‌تواند در سازمان تغییرات مثبت ایجاد کند.
 
به نوعی می توان گفت، مدیر موفق کسی است که تشخیص دهد، کارمندی که قرار است استخدام کند، برای این کار ساخته شده یا نه     
اما نکته اینجاست که بسیای از تیم ها معمولا روحیه تیمی ندارند و با وجود کار کردن و فعالیت در "یک" مجموعه اهداف مشترکی را دنبال نمی کنند.هنر مدیر موفق تقویت روحیه تیمی و ایجاد همبستگی بین اعضای تیم است.
 
در اینجا همچنین چند عاملی  که در مدیریت برفرآیند گروه سازی تاثیرگذار خواهند بود را برمی شمریم: 
  • دارا بودن مهارتهای بسیار پیشرفته درباره ارتباطات میان افراد:
مدیر باید از ویزگیهای روانی اولیه در خصوص آنچه موجب می گردد انسانها تعهد نشان دهند و انجام وظیفه نمایند ، آگاه باشد .
  • دارا بودن توازن تشخیص اهمیت توازن بین وظایف و افراد گروه:
مدیر باید اطمینان یابد که اعضای گروه از روند انجام کار خشنود هستند .
  • تمایل به امر گوش فرادادن و توانایی برقراری ارتباط:
مدیران باید برای گوش فرادادن به مسایل و درک آنها نسبت به دو عمل کنترل و گفتگو اولویت قائل شوند .
  • نشان دادن تداوم و ثبات در عزم و اراده:
مدیران باید نسبت به گروه ، خود را متعهد نشان دهند و وقتی پیمودن مسیر دشوار می گردد یا کسب موفقیت با کندی روبه رو می شود ، تن به تسلیم ندهند .
  • الگو قرار دادن رفتار تیمی مطلوب .
گروه ، سرمشق های خود را از مدیر کسب می کند ، بنابراین شما نمی توانید قوانین بین فردی را نقض کنید ، از گوش فرا دادن دوری کنید و از امتیازات انحصاری استفاده ببرید و در عین حال از اعضای گروه خود انتظار داشته باشید که باور نمایند شما واقعاً برای همکاری جمعی ارزش قائل هستید .
  • توانایی رویارویی با اعضای مشکل ساز گروه:
برخی اوقات یک گروه با عضوی که فاقد حس همکاری یا در چارچوب رفتار گروهی بی مهارت است ، رویارو می شود که سدی در برابر مشکلات تلقی می شود . در این حالت مدیر باید در امور : آموزش دهی ، مساله گشایی ، ایجاد اتفاق نظر و میانجی گری توانا باشد .
 
 
 
 
منتخب از بانکی دات آی آر 
 

مطالب مرتبط


ترلو، نرم افزاری برای مدیریت از راه دور
تاریخ:94/06/04

بازدید:788

مدیریت به سبک مدرن
تاریخ:94/04/21

بازدید:607

نحوه اتصال جیمیل به outlook
تاریخ:94/06/17

بازدید:2247

آیا دراپ باکس را می شناسید؟!!!
تاریخ:94/06/30

بازدید:1472

پیام شما؟
در صورت پاسخ، من را با ایمیل با خبر کن
نظرات کاربران